Мінфін

Літня школа трейдингу:

вчимося заробляти на

коливаннях валютних пар

спецпроєкт
Для багатьох досвідчених трейдерів торгівля на ринку Форекс – ефективний метод збільшувати свій капітал і навіть основне джерело доходів. Але для людей, які тільки відкривають для себе торгівлю на валютному ринку, це заняття може видатися складним і пов'язаним з великим ризиком.
Експерти радять не поспішати торгувати за власні гроші. Спершу варто розібратися в теорії, в тому, як влаштований торговий процес, а після випробувати свої сили на демо-рахунку. Для того, щоб ваше знайомство й перші кроки в торгівлі були простими і зрозумілими, «Мінфін» спільно з Alpari підготували серію навчальних матеріалів, які допоможуть познайомитися з базовими принципами цієї прибуткової справи.
І почати ми пропонуємо зі знайомства з таким основним поняттям як «валютна пара».

Валютна пара – що це?

Валютна пара – співвідношення цін двох валют, що входять в дану пару, на валютному ринку. Перша валюта в парі називається базовою, а друга – валюта котирування.
Простий приклад валютної пари ми можемо щодня бачити в пунктах обміну валют. Наприклад, значення за парою долар/гривня становить 27,45. Тобто, за 1 долар вам заплатять 27,45 гривень.
На ринку Форекс, якщо трейдер здійснює угоду з валютною парою, він купує одну з валют і продає іншу.

Найпопулярніша валютна пара у трейдерів всього світу – EUR/USD (євро/долар США). На цю валютну пару припадає до 70% всієї торгівлі на міжнародному ринку Форекс. Деякі трейдери і зовсім ніколи не торгують іншими валютними парами, працюючи виключно з EUR/USD.
Є декілька причин, чому так відбувається:Есть несколько причин, почему так происходит:
Це найпопулярніші валюти, які використовуються у всьому світі та потрібні для торгівлі більшості держав
Ця пара характеризується високою ліквідністю
Також важливо і те, що євро і долар залишаються найзрозумілішими валютами для більшості трейдерів. Багато хто пересікається і з доларом, і з євро у повсякденному житті. Ще один аргумент на користь цієї валютної пари - можливість отримувати більше інформації про економіку США і ЄС, а також дії фінансових регуляторів. Про це пишуть всі економічні видання і знайти прогнози та аналітику про ситуацію з доларом і євро можна без проблем.

Деякі трейдери можуть вважати недоліком валютної пари EUR/USD порівняно низьку волатильність.
Це означає, що за день курс однієї валюти у відношенні до іншої змінюється несуттєво.
Середня денна волатильність валютної пари EUR/USD за останні місяці становила 0,55%.

Низька волатильність:
зменшує потенційний прибуток
захищає від значних збитків
Трейдер може не боятися, що, наприклад, євро за день втратить половину своєї вартості щодо долара.

Ще нижчу волатильність останніми місяцями демонструють й інші валютні пари за участю найстабільніших валют. Зокрема, EUR/CHF (євро/швейцарський франк) і EUR/JPY (євро/єна).

Найбільша волатильність характерна для валютних пар з участю нестабільних грошових одиниць, таких як турецька ліра або бразильський реал. Торгівля парами з їх участю може бути вигіднішою, але і набагато ризикованішою.

Через високі ризики і складнощі прогнозування, більшість трейдерів намагаються уникати екзотичних валют. Перевагу учасники ринку віддають зокрема таким валютам:
долар США
євро
єна
британський фунт
швейцарський франк
канадський долар
австралійський долар
Іншими словами, у пріоритеті валюти країн з найстабільнішою економікою.

Ключові терміни

Трейдери-початківці можуть заплутатися у складній термінології, яку використовують їх більш досвідчені колеги або спеціалізовані ресурси. Тому радимо запам'ятати ключові поняття, які часто вживаються на ринку.
CFD (Contract For Difference)
контракт на різницю цін різних базових активів. Це можуть бути контракти не тільки на валюту, але і на акції або сировинні ф'ючерси. На ринку Форекс трейдери торгують, як правило, саме CFD. Це означає, що під час торгівлі валюта не переходить в особисту власність трейдера. У його розпорядженні тільки різниця між ціною покупки і продажу активу.

Трейдер повинен з часом закрити угоду. Після закриття угоди кошти можна вивести або проводити за їх допомогою інші операції.
01
Торгова сесія
це період часу, в процесі якого відбуваються угоди за участю торгових майданчиків, розташованих в одній географічній зоні. Іншими словами - це час, коли на торгових майданчиках можна здійснювати валютні операції.
02
Варто врахувати! Ринок Форекс працює цілодобово п'ять днів на тиждень. Вихідні тільки субота і неділя. Це досягається завдяки тому, що в різних регіонах торгові сесії відкриваються в різний час: коли одні країни «засипають», інші тільки починають працювати.
Першою о 02:00 годині ночі за київським часом відкривається азіатська сесія, а закривається вона в 11:00 годин ранку.

З 08:00 ранку до 17:00 години триває європейська сесія

З 15:00 до півночі за київським часом – американська.

Найбільша активність на ринку відбувається в той момент, коли перетинається робота двох ключових сесій. Наприклад, азіатської та європейської (з 8:00 до 11:00) або європейської та американської (з 15:00 до 17:00). У ці періоди часто спостерігається підвищена волатильність.

Базова валюта та валюта котирування

Повернемося до валютної пари. Ми вже згадали про базову валюту і валюту котирування. Базова валюта – це та валюта в парі, ціна однієї одиниці якої завжди вимірюється в одиницях іншої (що котирується) валюти. Відповідно, валюта, що котирується – та, в одиницях якої виражається ціна однієї одиниці базової валюти. Простіше кажучи, базова валюта та, яка стоїть першою в парі.

Приклад: в парі EUR/USD базова валюта – євро. Котирування пари в момент написання статті становили 1,23. Тобто, за 1 євро давали 1,23 долара.

Положення базової валюти і валюти котирування в парі стабільне, місце вони не змінюють. Якщо ж долар зміцниться і коштуватиме дорожче за євро, то котирування пари виглядатиме, наприклад, так: 0,9. Тобто в цьому випадку за 1 євро дають 90 центів.

Випадок із практики, або чому важливі новини

В історії ринку Форекс була досить велика кількість випадків, коли новинний фон і політична обстановка суттєво впливали на курс валют.
Так, наприклад, після референдуму щодо виходу Британії зі складу ЄС у червні 2016 року фунт різко обвалився відносно ключових валют. Якщо за день до референдуму пара GBP/USD оцінювалася в 1,47, то вже наступного дня курс обвалився до 1,32, тобто падіння становило близько 10% і тривало в наступні місяці.
Врегулювання ситуації між Британією та ЄС підтримало фунт. Вже восени 2016 року він почав відновлюватися. Трейдери, які зуміли передбачити розвиток ситуації, спочатку змогли заробити на падінні, а після цього і на відновленні позицій фунта.

Найбільший обвал стався з турецької лірою в березні цього року. Незадоволений фінансовою політикою президент країни Реджеп Ердоган 22 березня звільнив голову Центробанку країни. До цього рішення котирування за парою TRY/USD становило близько 0,14, але того ж дня знизилося до 0,12 – падіння склало понад 14%. Передбачити імпульсивне рішення президента Туреччини, звичайно, було неможливо, але заробити змогли трейдери, які першими на нього зреагували.

Що подивитись та почитати

Для того, щоб успішно торгувати на ринку Форекс трейдеру необхідно орієнтуватися в значному обсязі інформації. На допомогу в цьому можуть прийти спеціальні ресурси.
Наприклад, міжнародний сайт investing публікує показники ключової ставки всіх основних країн світу. Також на сервісі можна подивитися історію зміни облікової ставки, волатильність основних валютних пар за потрібний період та історію зміни волатильності в різні періоди.

Новини та аналітику щодо курсів валютних пар публікує безліч сайтів. Серед найбільших з них (і при цьому з безкоштовним доступом) – finance.yahoo. Це найбільший агрегатор, що збирає важливі новини з інших ресурсів, а також готує власну аналітику. Наприклад, добірку новин щодо пари EUR/USD можна подивитися тут.

Тим, хто бажає серйозно підійти до свого навчання, не обійтися без профільної літератури. Знайти списки обов'язкових книг до прочитання не складно, такі добірки роблять багато компаній. Наприклад, список основних книжок згідно із рекомендаціями Української біржі.

Курс навчання трейдерів-початківцівпідготувала і компанія Альпарі. Навчатися тут можна безкоштовно. Навчання відбувається онлайн, але при цьому є можливість спілкуватися з викладачами і ставити їм питання.
трейдер, незалежний експерт
Станіслав

Поради трейдера

Про деякі особливості торгівлі валютними парами «Мінфіну» розповів трейдер Альпарі
- З торгівлі якими валютними парами варто починати? Як зрозуміти, що трейдер готовий торгувати більш волатильними парами?
- Більше – не завжди означає краще. Немає такого суворого правила, що чим професійніший трейдер, тим більшу кількість валютних пар він використовує у своїй торгівлі. Наприклад, деякі професіонали взагалі можуть обмежитися однією валютною парою, уважно стежити за її динамікою і за новинами, що стосуються відповідних валют. Але і спеціально обмежувати себе кількістю торгових інструментів немає сенсу. Як правило, при знайомстві з ринком трейдери починають з найпопулярнішої і ліквідної пари – EUR/USD. Далі, бажаючи розширити інструментарій, звертають увагу на інші, так звані основні пари, або «мажори»: GBP/USD, USD/CHF, USD/JPY. Пізніше можна звернути увагу на такі пари, як USD/CAD, AUD/USD, NZD/USD. Ну а після них, в принципі, можна торгувати вже будь-якими крос-курсами, доступними в терміналі.
- Які ключові економічні показники країни впливають на курс? За якими статистичними даними варто стежити в першу чергу?
- Найважливіший показник, який впливає на довгостроковий курс будь-якої валюти – це ключова ставка (базова ставка або ставка рефінансування) за валютою, яку встановлює відповідний Центральний (Національний ) банк: ФРС для долара, ЄЦБ для євро, банк Англії, банк Швейцарії, банк Японії для фунта, франка та єни відповідно. Крім того, важливо стежити і за операціями центробанків з «розкидання грошей», або, правильно кажучи, з кількісного пом'якшення. Загальне правило – зростання ставки веде до подорожчання відповідної валюти, і навпаки. А збільшення потужності «друкарського верстата» веде до здешевлення відповідної валюти, і навпаки.

Крім цього, корисно стежити за тими макроекономічними показниками, на які звертають увагу самі Центробанки при ухваленні рішень щодо ставок. В першу чергу – це дані щодо інфляції, безробіття і ВВП відповідної країни.
- Купуючи валюту в обмінниках, більшість українців звикла орієнтуватися на курс НБУ. Ринок Форекс вважається децентралізованим і ціну визначають самі трейдери, але наскільки ввагомий вплив центробанків на курсові коливання?
- Навіть найбільші центробанки не в змозі змінити ринковий тренд, якщо мова йде про світові валюти. Це пов'язано з тим, що щоденний оборот світового валютного ринку ще у 2019 році досяг $6,6 трлн (ці дані оновлюються Банком міжнародних розрахунків BIS раз на три роки). У жодного, навіть наймогутнішого, центробанку в світі просто не вистачить грошей, щоб йти проти ринкового тренду, йти проти «натовпу».
Над спецпроєктом працювали:
Автор: Олексій Писарєв
Редактор: Юрій Гусєв
Верстка: Олексій Вишневський
Менеджер по роботі з клієнтами: Максим Рибалко
Team Lead:
Ольга Бандуренко
Спільний спецпроєкт
Alpari та «Мінфіну»
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту «Мінфін»

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх