Мінфін

Курс гривні 2020:
як формується і чого чекати?

На формування курсу гривні впливає величезна кількість чинників. Щоб відстежувати та прогнозувати котирування національної валюти, економісти повинні здійснювати повноцінний аналіз з урахуванням всіх подій і останніх новин. Дії Національного банку України та офіційний курс UAH безпосередньо пов'язані з державною політикою і міжнародними відносинами. Звертаючи увагу на ключові події та важливі заяви, можна передбачити поведінку валютного курсу і поліпшити своє матеріальне становище. LBLV пропонує детальніше розглянути це питання.

У сьогоднішній статті ми ознайомимо вас з аналітичними прогнозами щодо національної валюти України. Інформація буде корисна кожному, хто цікавиться економікою, інвестуванням або біржовими торгами.

Як відбувається формування гривневого курсу?

Розглядаючи формування біржового котирування нацвалюти України, можна відзначити, що цей процес практично не відрізняється від загальноприйнятих світових тенденцій.
На даний момент гривня має відносно стійкий і стабільний курс. Це є хорошим показником для державної економіки, свідчить про те, що політична і фінансова система знаходиться на досить високому рівні.

Офіційна вартість UAH щодо американського долара встановлюється Національним банком. НБУ визначає гривневе котирування як середньозважений курс ринкових учасників на міжнародній біржі. Ймовірне відхилення – 2%. Це значення вважається загальним показником, який повністю відповідає наднаціональним рамкам змін.
Важливі чинники, що впливають на курс гривні:
Зростання або падіння цін на світових торгових платформах. Основною сировиною України вважається пшениця, сталь і залізна руда. Від вартості цих ресурсів багато в чому залежить котирування нацвалюти.
Політичні відносини з сусідніми країнами, зокрема, з Російською Федерацією. Торговельні обмеження, які йдуть за військовим конфліктом, сприяють втраті експорту.
Девальвація валютного курсу країн-партнерів. До таких держав належать Казахстан, Білорусь.
До сезонних факторів можна віднести свята і сезони відпусток. Як правило, в такі періоди населення витрачає інвалюту і купує гривні. Крім того, слід враховувати психологію громадян України. Виникнення паніки на валютному ринку може привести до масового скуповування грошових одиниць інших країн. У зв'язку з цим UAH буде активно продаватися, попит впаде, як і вартість на міжнародній арені.

Гривневі котирування формуються під впливом різнобічних процесів, які панують на міжнародному політичному і ринковому майданчику. У цьому сенсі Україна не відрізняється від більшості прогресивних країн, зазначає lblv.com.

Діяльність НБУ регламентується українським законодавством і міжнародними стандартами. Національний банк регулярно оновлює валютний курс по найбільш конвертованим грошовим одиницям. Отримані результати застосовуються у розрахункових операціях і безпосередньо впливають на світовий ринок.

Аналітичний прогноз курсу гривні у 2020 році

У 2019-му гривневі котирування продемонстрували рекордне зростання.
Вартість національної валюти України істотно збільшилася, і це стало повною несподіванкою для більшості експертів. За минулий рік UAH зміцнилася на 19%, завдяки чому посіла перше місце по росту серед локальних світових валют.

Причиною швидкого подорожчання гривні називають приплив капіталу з боку іноземних вкладників. Вони почали закуповувати ОВДП після рекордного врожаю зернових культур. За минулий рік нерезиденти придбали цінні папери на суму 4,5 мільярда доларів. Найбільший попит мають п'ятирічні локальні бонди, у яких немає обмежень з продажу. На даний момент Мінфін припинив розміщення таких активів.

Ще одним значущим стимулом для інвестування в Україну стало приєднання країни до центрального депозитарію. Ця зміна дозволила інвесторам напряму купувати цінні папери, не залишаючи внутрішній ринок.

Ажіотаж серед закордонних інвесторів з'явився на тлі висхідної прибутковості українських ОВДП. Україні довелося брати кредити під великий відсоток для покриття дефіциту в рік парламентських і президентських виборів. Серед політичних ризиків також відзначалася висока ймовірність переходу ПриватБанку в приватні руки. Разом з тим, під кінець 2019-го побоювання інвесторів почали знижуватися, а великий банк залишився у державній власності. З огляду на поточну ситуацію, Україна може підписати нову угоду з Міжнародним валютним фондом.
Також слід зазначити, що очікувані сезонні коливання не проглядалися минулого року. Як правило, котирування зміцнюються влітку і падають з початком осені. Цього разу підйом гривневого курсу здивував аналітиків настільки сильно, що Міністерство фінансів почало критикувати Нацбанк. Надмірне зміцнення нацвалюти призвело до скорочення надходжень від імпорту.
Долар довелося рятувати від різкого падіння.
Нацбанк зробив рекордну закупівлю американської валюти на суму в 700$ мільйонів. Під кінець 2019-го рівень прибутковості гривневих облігацій державної позики впав на 7% (з 19 до 12 відсотків). Зниження облікової ставки Нацбанку призвело до несподіваних змін у фінансовій системі. Разом з тим, прибуток ОВДП до сих пір залишається привабливим для іноземного вкладника. 2020 рік вважається піковим по борговому навантаженні, у зв'язку з чим Міністерству фінансів доведеться позичати гроші у резидентів і громадян інших країн.
Базовий сценарій передбачає розширення дефіциту платіжного балансу до рівня 5,8 мільярда американських доларів. Аналітики компанії LBLV прогнозують невелике збільшення профіциту через пікові виплат держборгу. Внаслідок цього досить імовірний сценарій з поверненням курсу до 24-25 гривень за долар. До кінця 2020-го очікується ціна 26 грн/дол.
Серед факторів, що сприяють підвищенню курсу гривні, називають:
Не дивлячись на пікові виплати по валютній заборгованості, фінансовий рахунок з високою ймовірністю залишиться «в плюсі».
У рамках нової програми плануються надходження від Міжнародного валютного фонду.
Передбачається розміщення єврооблігацій на суму до 2 мільярдів американських доларів.
Відзначається підвищення активності у корпоративному секторі. Емісія облігацій триває.
Планується великий приплив портфельних інвестицій від закордонних вкладників. Інтерес інвесторів залишається на досить високому рівні через сприятливу макроекономічну і макрофінансову ситуацію. Висока прибутковість України робить позитивний вплив на цінність національної валюти, особливо на тлі знижених ключових ставок у Сполучених Штатах та Євросоюзі.
Через припущення про збереження низьких середньорічних цін на природний газ і нафту охолоджується споживчий попит на енергетичні ресурси. Таким чином, інвестиційна активність загальмовується.
Обсяг золотовалютних резервів досить великий для згладжування пікових коливань валютного курсу.
Разом з тим, у країні відзначаються деякі передумови до посилення девальвації гривні.
Економісту слід звернути увагу на зниження припливу інвалюти від агроекспорту. Урожайність впала, тому заробіток від продажу зернових культур та інших рослин скоротився. Крім того, у світовій економіці відстежується сповільнення, що може привести до зниженого попиту на металургійну продукцію і залізну руду.

Відносини з Російською Федерацією залишаються напруженими через ведення військових дій на сході України. Зволікання з підписанням договору може спричинити втрати заробітку на транзиті газу. У першому кварталі 2020-го передбачається збільшення тарифів на цінну сировину. Газ для населення буде дорожчати. Якщо суверенні ліміти інвесторів вичерпаються, то попит на облігації внутрішньої державної позики знизиться. Це призведе до падіння курсової дохідності таких інвестицій і погіршить інвестиційний клімат в країні.
На думку фахівців, валютний курс української гривні буде залежати від вливань на фінансовий рахунок. Аналітиків хвилює очікуване послаблення інтересу до державних облігацій. Приплив валюти, пов'язаний з купівлею національної грошової одиниці України, може істотно знизитись, пишуть експерти у LBLV відгуках.

Під кінець поточного року очікується інфляція на рівні 6,2%. За підсумками 2020-го зростання економіки буде на рівні 3,6%. У аналітичний прогноз закладається плавна девальвація гривні до рівня 26,5 грн/дол.

Фінансова стабільність у 2020 році

Багато українців бояться купувати долари і євро, адже гривневий курс демонструє рекордне зростання. З одного боку, населення побоюється різкого стрибка американської валюти, але з іншого – вона постійно дешевшає.

На думку деяких фахівців, подорожчання гривні є поганим знаком для української економіки. Дорога національна валюта стала проблемою для місцевих експортерів. Україна орієнтується на експорт, а тому надмірне зміцнення гривневого курсу сприяє зниженню прибутку від реалізації товарів. Конкурентні позиції українських експортерів послаблюються. Особливо це стосується металургійної промисловості. Вартість металу на світових ринках знизилася, і продавці зазнали значних втрат.
Аналітики вважають, що подорожчання гривні пов'язане з панікою Нацбанку. Український уряд був серйозно мотивований на підняття курсу нацвалюти, тому НБУ зробив все для зміцнення UAH на міжнародній валютній арені. Тепер фахівці можуть спостерігати досить міцні позиції відносно долара, євро та інших грошових одиниць.
У 2020 році прогнозується невелике здешевлення гривні.
У проекті бюджетів, поданих на перше читання, зазначався курс на рівні 28,2 грн/дол. В останні місяці за українською валютою відзначається аномальне зміцнення, яке не підкріплюється фундаментальними факторами. Як правило, такі тренди є нетривалими і швидко змінюються протилежними напрямками. У поточному році не планується великих вливань валюти за допомогою ОВДП, адже відбулося зниження ставок, а інтерес закордонних інвесторів поступово згасає.

Від НБУ очікується скорочення процентної ставки. На даний момент курс гривні багато в чому залежить від рішень Національного банку України. Щоб зробити прогноз щодо курсу нацвалюти, слід спостерігати за політикою Нацбанку та уряду. Фінансова стабільність в Україні знаходиться під загрозою, однак істотного падіння економіки не передбачається.

Думка українського бізнесу про валютні курси

На думку менеджерів великих підприємств, курс залишиться на рівні урядового прогнозу. Впливові українські бізнесмени очікують, що гривневе котирування досягне позначки у 27 грн/дол. У порівнянні з минулим кварталом, девальваційні очікування трохи покращилися. Крім того, збільшилась частка респондентів з позитивними настроями. До 44% опитаних економістів передбачає курс долара на рівні 27 грн, а 18% респондентів прогнозує обмінний курс до 26 грн/дол.
Також слід пам'ятати про те, що Міністерство економічного розвитку може переглянути макроекономічний прогноз на 2020-ий. На даний момент він фіксує курс на рівні 27 грн/дол.
Серед опитаних економістів переважає позитивний настрій.
Українські бізнесмени очікують незначного послаблення гривні на тлі зниження інвестиційної активності. Як показують опитування, підприємці висловлюють солідарність з аналітиками та фінансистами. Складаючи аналітичний прогноз на 2020-ий, слід враховувати всі чинники та психологічні настрої біржового майданчика. На даний момент не існує реальних підстав для подальшого зміцнення української національної валюти, відзначає ЛБЛВ.

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх