Мінфін
Колекції
монет, вина або марок:
як заробити на своєму хобі
Акції і облігації, депозити і нерухомість — класичні інструменти інвестування. Але можна непогано заробити і на альтернативних вкладеннях — в картини, колекційні монети і марки, і навіть в елітний алкоголь.

Ретро-автомобілі, предмети мистецтва, раритетні сорти віскі або вина унікальні, і їх цінність з часом тільки зростає. «Мінфін» вивчив і обрав потенційно прибуткові напрямки інвестицій, для яких не обов'язково мати семизначні суми на рахунку.
Віскі і монети — найбільш прибуткові інвестиції 2018 року
Згідно зі статистикою, в 2018 році такі незвичайні інвестиції займали близько 13% в портфелі активів найбагатших людей планети. Це лише трохи менше, ніж вкладення в нерухомість. Ретро-автомобілі, предмети мистецтва, раритетні сорти віскі або вина унікальні, і їх цінність з часом тільки зростає.

Компанія Knight Frank щороку аналізує, який дохід заробили інвестори, що вклалися в кожну з категорій «розкішних» активів. Найбільш вигідним вкладенням минулого року — і з великим відривом від інших, стало раритетне віскі. У жовтні 2018-го пляшка шотландського віскі The Macallan 1926 року була продана за £700 тис. Місяцем пізніше аналогічна пляшка пішла з аукціону вже за £1 млн ($1,5 млн). Це віскі 60 років дозрівало в бочках, а в 1986 році було розлите по пляшках, яких майже не залишилося. Примірник за £1 млн, до того ж, був розписаний шотландським художником.
Читайте також: Розкішні інвестиції
У 2018 році суттєво зросла прибутковість колекційних монет, вина і предметів мистецтва. У той же час інвестиційна привабливість ювелірних виробів просіла на 5%.
Відразу варто обмовитися:
Якщо ви зовсім не розбираєтеся в тому напрямку, куди збираєтеся вкладати гроші, розраховувати на серйозний прибуток у короткостроковій перспективі не варто. Вам знадобляться час і знання, або ж допомога експерта.
1
Колекційні та інвестиційні монети
На фото: срібна монета «Колесо життя», вартість на сайті НБУ — 962 грн.
Мабуть, найпопулярніший вид альтернативних інвестицій в Україні. Тільки за перше півріччя 2019 року Нацбанк продав 913 тис. золотих і срібних монет. Іноді інвестиційні і пам'ятні монети купують в якості гарного подарунка, але частіше — для подальшого перепродажу і отримання прибутку.

Асортимент пам'ятних монет з дорогоцінних металів, випущених НБУ, досить великий: 49 видів золотих монет і близько 300 срібних. Вартість перших на сайті НБУ коливається від 2,39 тис. грн до 49,3 тис. грн. Срібні монети є як досить дешеві — від 544 грн (925 проба), так і дорогі — 22,6 тис. грн (999 проба).
Осібно стоїть інвестиційна серія «Архістратиг Михаїл», представлена п'ятьма монетами різних номіналів: 4 золотих і 1 срібна. Їх загальний тираж — понад 307 тис. штук. Мінімальна ціна срібної інвестиційної монети на сайті НБУ — 606 грн. Найдорожча золота монета там же оцінена в 38,5 тис. грн.
На фото: золоті інвестиційні монети «Архістратиг Михаїл» різних номіналів
За даними НБУ, у 2018-му році попит на монети значно зріс — їх купували і українці, і закордонні інвестори. Найактивнішими були покупці і інвестори з Німеччини, США, Гонконгу і Польщі.
Де придбати інвестиційні та колекційні монети з «перших рук»:
в спеціалізованих магазинах НБУ — вони є в 6 областях.
частина асортименту продається у відділеннях Ощадбанку і Укргазбанку, з націнкою до 10%.
Обмеження за сумою покупки
виробів з дорогоцінних металів —
150 тис. грн на день.
При купівлі краще мати при собі паспорт. До речі, у зазначених банках також можна придбати монети інших країн, включаючи такі екзотичні, як Соломонові острови, острови Кука, Фіджі.

На сайті Нацбанку є сервіс онлайн-замовлення монет. Але скільки б ми не намагалися, нам так і не вдалося оформити замовлення подібним чином.

НБУ періодично проводить аукціони з продажу пам'ятних монет. Наприклад, 11 вересня пройшов електронний біржовий аукціон з продажу 50 наборів «Монети України 2018 року». Встановлена Нацбанком ціна була 348 грн/набір, а покупці заплатили від 3596 до 4 596 грн (ціна лоту, що складається з 2-х наборів).
Продати колекційні та інвестиційні монети можна на спеціалізованих аукціонах, наприклад, NewAuction.
Інвестиційні монети відрізняються тим, що їх можна без проблем знову здати Нацбанку. Їх ціна залежить від «лондонського фіксингу» курсів золота і срібла і оновлюється кожен день. Але слід враховувати, що НБУ при продажі ставить націнку 8-13% на золоті монети і 45% — на срібні, і в разі повернення вона не компенсується. Тож інвестор цілком може опинитися в мінусі.
Мінуси
Передбачити, яка монета «вистрілить», досить складно. На відміну від злитків, ціна монет з дорогоцінних металів залежить не тільки від вартості золота або срібла. Значення має кількість випущених екземплярів, рік випуску, тематика та інше. В деяких випадках ціна на монету може за 3-5 років зрости в 10 разів, а в інших — істотно впасти. Наприклад, срібні монети серії «Архістратиг Михаїл», випущені в 2011 році, за 8 років піднялися в ціні майже в 13 разів — з 300 грн до 3800 грн. Монети цієї серії інших років були менш успішними.

До того ж, перспективні монети часто відразу ж після випуску викуповують перекупники і потім перепродують їх зі значною націнкою. Наприклад, срібну монету «1000 років від початку правління київського князя Ярослава Мудрого» почали пропонувати на аукціоні ще до початку офіційного старту продажів (6 серпня 2019), та в 2-5 разів дорожче заявленої НБУ вартості.
2
Поштові марки
Поштові марки збирають мільйони людей у всьому світі, причому філателістів стає більше. Їх кількість зростає, в основному, за рахунок забезпечених колекціонерів з країн Азії: понад 60% китайських мільйонерів вкладає гроші в рідкісні види марок.

Кількість цінних марок не змінюється — звідси зростання вартості певних примірників і конкуренції за них. Наприклад, одноцентова рожева марка під назвою «Британська Гвіана» була випущена в 1856 році, і зараз представлена в одиничному екземплярі. У 2014 році її продали на Аукціоні Sotheby's за $9,5 млн.

Але кругленьку суму можна отримати не тільки за раритетні зразки. Ціноутворення марок — процес складний. Крім тиражу і року випуску на нього впливає багато факторів. Хоча в цілому серед марок молодше 60 років не так вже й багато гідних уваги інвестора. Хіба що йдеться про лімітовану партію, випущену до знакової події.

Часто цінність марки пов'язана з її історією або особистістю попереднього власника. Досить часто мрією колекціонерів стає тираж марок, при друкуванні якого була допущена помилка. Так сталося з випущеною в 1918 році маркою Jenny Invert 24 cent: на одній партії зображення першого поштового літака The Curtiss Јеппуа вийшло перевернутим. Таких марок у світі лише сотня, тому кожна з них оцінюється у величезну суму: у минулому році одну з «перевернутих Jenny» продали за $1,6 млн.

У більшості випадків вкладення марки — довгострокова інвестиція. Для пошуку підходящих примірників або створення колекцій знадобляться знання і досвід, а отже, і час. У той же час цінність марок в тому, що їх вартість не прив'язана до економічних показників, які визначають котирування акцій, золота або ціну квадратного метра. Колекціонування марок — захоплююче хобі, дохідність якого весь час зростає.
На що звернути увагу починаючим інвесторам
Обирайте марки, які користуються попитом на ринку
Якщо ви націлені на міжнародних покупців, приблизну вартість марок можна дізнатися на Ebay або в одному із спеціалізованих каталогів — Stanley Gibbons (Великобританія) і Amos Advantage (США). Stanley Gibbons склав свого роду біржовий індекс, у якому відстежує ціни на топ-100 найбпопулярніших марок у світі. Придивитися до асортименту і ціною лотів в Україні можна на тому ж NewAuction.
Фокусуйтеся на марках, випущених в Німеччині, Великобританії, США та Китаї
Перелічені країни — лідери за кількістю і активністю колекціонерів марок. Вигідними можуть бути вкладення і марки СРСР, випущені до 60-х рр., але попит на них важко спрогнозувати.
Зовнішній вигляд і цілісність марки визначає її вартість
Ціна марки зумовлена цілим комплексом факторів: цілісністю самої марки і перфорації (зубчики по краях), наявністю дефектів, збереженням фарб і клейового шару, розташуванням зображення, наявністю штампа (гашена марка чи ні) тощо.

Якщо у вас немає достатніх досвіду і знань, скористайтеся консультацією експерта. Адже іноді потерта гашена марка може цінуватися набагато вище примірника в ідеальному стані. А деякі дефекти марки роблять її тільки дорожче.
3
Вінілові платівки
У світі продажі вінілових платівок обчислюються мільйонами. Але в Україні це не такий вже і ходовий товар. В першу чергу, купують платівки меломани, які купують їх для власного задоволення. Хоча деяким з часом вдається виручити за свої колекції непогані гроші — кілька тисяч гривень за платівку. Наприклад, високо цінуються видання, які в свій час були повністю розкуплені, і більше не перевидавалися.
На що звернути увагу при покупці
Якість вінілу:
від нього залежить чистота звучання музики і довговічність платівки. Виходячи з цього критерію, найвище цінуються японські видання.
Виконавець:
передбачити затребуваність пластинки в майбутньому практично нереально. Тому є сенс купувати творчість тих музикантів і груп, які вам до душі. Але в цілому більше цінуються видання «Limited edition» і екземпляри з автографом виконавця.
Читати також: Бізнес на голці
Де купити вінілові платівки в Україні:
В інтернеті отримати всю потрібну інформацію щодо випущених платівок, купити, обміняти або продати вініл можна на Discogs.

«Помацати» платівки і поторгуватися можна на щомісячному ярмарку Kyiv Vinil Musik Fair. Ще одне місце для полювання на диски — щорічний фестиваль у Львові Leopolis Jazz Fest і Lviv Craft Beer & New Music Festival.
4
Картини перспективних художників-початківців
Досить витратний за часом і зусиллям вид інвестицій.

По-перше, якщо ви не мистецтвознавець і погано розбираєтеся в живописі, без допомоги стороннього експерта не обійтися.

По-друге, це довгострокове вкладення — вартість картини зазвичай починає рости, мінімум, через 5-10 років. І це у вдалому випадку, якщо художник стане відомим і популярним. Тому в ідеалі варто купувати те, що подобається саме вам: якщо не зможете продати картину, то хоча б прикрасите свій інтер'єр.
З чого почати
Для початку варто вивчити сучасні художні техніки, тренди, імена перспективних молодих талантів. Для занурення в потрібну атмосферу, відвідуйте художні галереї та аукціони — так ви заведете корисні знайомства і будете краще орієнтуватися у вартості предметів мистецтва. Придбати вподобані роботи можна на аукціоні, онлайн-ресурсах типу ArtStorePro або безпосередньо у художників. Доки вони не «розкручені», купити картину можна до $1 000.
Що потрібно враховувати
Зрозуміти, чи виросте в ціні та або інша картина досить складно. Багато що залежить від активності і популярності її автора. Якщо його ім'я регулярно згадують у медіа, а роботи з'являються на престижних виставках, то і його творчість стає більш затребуваною. У цьому плані показовий приклад знаменитої картини Енді Уорхола «Лимонна Мерилін»: у 1962 році вона коштувала скромні 250 доларів, а в 2007-му новий власник віддав за неї вже $28 млн.
примітка
Проте не всіх епатажних художників чекає слава Уорхола. Цікавість до робіт може бути дуже короткостроковою — і цей момент важливо не упустити.
5
Інвестиції у вино
В Україні цей вид альтернативних вкладень поки що не особливо затребуваний, тоді як у світі інвестиційна привабливість вина тільки зростає. Адже елітним винам потрібен час на дозрівання, а кількість покупців з кожним роком стає більшою, особливо в Китаї.

Пляшка колекційного вина, за оцінками експертів, за 5-7 років дорожчає приблизно в два рази. Близько 90% преміальних сортів вина родом з Бордо або Бургундії: вартість пляшки хорошого вина, виробленого в цих французьких регіонах, стартує від 50 доларів і може досягати декількох сотень тисяч.

На вартість впливає безліч чинників — погодні умови в конкретному році, методи виробництва, відгуки критиків, лімітована пропозиція. До прикладу, минулого року пляшка вина Romanée-Conti врожаю 1945 року була продана на аукціоні за $558 тис. Всього було виготовлено 600 таких пляшок, після чого старий виноградника знищили. Це зробило вино в прямому сенсі неповторним, а тому особливо цінним для колекціонерів.

Дізнатися, які вина найбажаніші у світі, можна зі звіту авторитетного американського експерта Роберта Паркера. Кожні два місяці він оновлює список топ-100 кращих вин. Найдорожчим вінтажам присвоєний рейтинг 95+, і вони найбільш перспективні з точки зору інвестицій. Вартість популярних сортів можна відстежувати на глобальній біржі Liv-ex. Американський журнал Wine Spectator щорічно формує список топ-100 вин: тут представлені вина з Іспанії, Чилі, Італії та США вартістю від $15 за пляшку.

Вигідними можуть бути інвестиції в молоде вино на стадії бочки, тобто до його розливу в пляшки. Суть в тому, що вину для дозрівання потрібно кілька років, і за цей час воно може суттєво піднятися в ціні.

Правда, для отримання стабільного прибутку перепродаж елітного алкоголю потрібно ставити на потік. А це вже не просто інвестиція-хобі, а справжній бізнес, що вимагає глибоких знань та значного стартового капіталу. Як мінімум, доведеться обладнати спеціальне приміщення для зберігання вина з оптимальним температурним режимом. За оцінками фахівців такі інвестиції вимагають мінімального капіталу в 5-10 тисяч доларів.

Ще один ризик — неправильний вибір вина, вартість якого з часом не зміниться. І він досить високий, якщо у вас немає спеціальних знань і досвіду в цій сфері. Винна колекція — інструмент довгострокового інвестування, і покладатися на поточні тренди не варто.
Зберігання винної колекції за кордоном
Щоб уникнути вищезгаданих проблем, можна вдатися до допомоги однієї із зарубіжних компаній-негоціантів. Серед найвідоміших — Berry Bros. & Rudd, Millesima, Farr Vintners. Зазвичай вони беруть на себе складання колекції елітних вин (з урахуванням побажань інвестора) і її подальше зберігання. Аккаунт-менеджер регулярно інформує клієнта про динаміку цін на вина і, якщо надходить команда, продає їх. Правда, комісії негоціантів можуть бути досить високими.
Поради починаючому інвестору:
будьте в курсі подій: підпишіться на Wine Spectator, Wine Advocate, Decanter;
почніть інвестувати з невеликої суми: створити мінімальну колекцію можна і за 2 000 євро;
довіряйте негоціантові тільки з перевіреною репутацією;
моніторте ціни самостійно, мінімум раз на місяць;
якщо вартість вашої колекції трохи знизилася — це не привід панікувати, а обговорити ситуацію з аккаунт-менеджером
Є ще варіант купити частку в пайовому винному фонді, але це вже більш серйозна інвестиція. У цьому випадку поріг входу зазвичай починається від 50 000 євро, а мінімальний термін вкладень — 5 років.

Є й інші нестандартні способи інвестицій — ми перерахували лише найпопулярніші або потенційно цікаві українцям із середнім доходом.

Світлана Волкова

© 2008-2019 ТОВ "МiнфiнМедiа" Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх