Мінфін
СПЕЦПРОЄКТ
Коли карток не буває багато
Чому вигідно мати декілька платіжних карток і чому в сучасному світі це вже норма
Якщо зазирнути в гаманець українця, який проживає у великому місті і веде активний спосіб життя, в ньому напевно знайдеться 2-3 платіжні картки різних банків. І це глобальний тренд: в країнах Європи і Азії, де добре розвинена система безготівкових розрахунків, ситуація схожа. У спільному спецпроекті «Мінфін» та Ідея Банк розповідають, чому покладатися на зарплатну картку - не кращий варіант, чому нормою стало використання одразу кількох карток, чим це вигідно та які особливості можуть бути у різних банківських продуктів.

В Україні станом на 1 жовтня 2020-го налічувалося 73,4 млн платіжних карток - це на 7,4% більше, ніж на початок року. З них активно використовуються 38,4 млн, тобто на одного дорослого українця в середньому припадає 1 картка. Однак, якщо враховувати, що більше третини наших співвітчизників живуть в регіонах, де банківської інфраструктури немає або вона погано розвинена, то можемо цілком допустити 2-3 картки на сучасного міського жителя.
Хоча серед українців все ще багато любителів "живих" грошей, готівка поступово втрачає свої позиції. Пандемія коронавірусу прискорила цей процес: частина клієнтів перейшла до безготівкових розрахунків зі страху заразитися через паперові гроші, інших до цього підштовхнув режим вимушеної самоізоляції.

Парадокси локдауна:

більше безготівкових розрахунків на тлі зниження активності власників карток
Весняний карантин, під час якого частина банківських відділень вимушено закрилася, а транспорт працював з перебоями, мотивував українців частіше користуватися безготівковими розрахунками: оплачувати комунальні послуги і мобільний зв'язок онлайн, переказувати грошову допомогу родичам, а також робити покупки в інтернет-магазинах.

З іншого боку, будь-які нав'язані економічні або соціальні обмеження підігрівають настороженість населення, змушуючи багатьох переглянути свої фінансові звички. Так сталося і під час весняного локдауна, коли активність користувачів банківських продуктів помітно впала на тлі невизначеності, втрати або зменшення доходів. Надходження грошей на карткові рахунки клієнтів знизилися, в той час як переведення в готівку раніше накопичених коштів активізувалося. Що стосується кредитних карток, то клієнти намагалися обмежитися обслуговуванням наявної заборгованості, щоб не збільшувати кредитне навантаження ще більше.
Загалом банки зуміли досить швидко адаптуватися до нових умов і перейти до дистанційного обслуговування. І хоча досягти докарантинних показників продажів або клієнтської активності в рамках вже проданих банківських продуктів повною мірою не вдалося, вихід з локдауна дещо поліпшив ситуацію.
В умовах, коли фінансові перспективи туманні, навіть невелика вигода має значення. Особливо якщо для її отримання не потрібно докладати жодних зусиль: достатньо оформити картку з кешбеком та/або бонусною програмою і користуватися нею при щоденних розрахунках.

Чому використовувати декілька платіжних карток - норма для сучасної людини

По-перше, тримати всі гроші на одному картковому рахунку достатньо ризиковано:
пластик постійно втрачається і пошкоджується;
в системі може відбутися збій і транзакція не зарахується;
клієнт може стати жертвою шахраїв і буде змушений заблокувати рахунок;
банк вирішить заморозити рахунок, наприклад, за підозрою у махінаціях.
Залишитися без коштів особливо неприємно, коли людина знаходиться далеко від дому та без підтримки у вигляді готівки.
Крім того, що зберігати гроші на різних рахунках надійніше, це ще й вигідніше. Звичайно ж, мова не йде про колекцію карток зі схожим функціоналом, умовами і тарифами. Обирати потрібно картки з різним набором переваг і бонусів. Оптимальним вважається симбіоз двох карткових продуктів: дебетової картки для операцій з власними коштами та кредитної картки, яка служить підстраховуванням на випадок непередбачених витрат.
Крім того, що зберігати гроші на різних рахунках надійніше, це ще й вигідніше. Звичайно ж, мова не йде про колекцію карток зі схожим функціоналом, умовами і тарифами. Обирати потрібно картки з різним набором переваг і бонусів. Оптимальним вважається симбіоз двох карткових продуктів: дебетової картки для операцій з власними коштами та кредитної картки, яка служить підстраховуванням на випадок непередбачених витрат.

Як визначитися з вибором банківської картки

У офіційно працевлаштованих українців зазвичай є платіжна картка, на яку зараховується зарплата або інші виплати
Зарплатні картки можна використовувати і для щоденних розрахунків офлайн або онлайн, однак вони вкрай рідко беруть участь в будь-яких бонусних або пільгових програмах банку, а значить, не компенсують витрати навіть на мінімальному рівні. Тому зарплатну картку є сенс використовувати для зберігання частини доходу. До речі, Ідея Банк пропонує клієнтам, які оформлять картку для соціальних виплат, 6% річних на залишок коштів, тож є шанс навіть трохи заробити.
Перед тим, як оформити альтернативну картку, варто задуматися, для яких цілей ви будете її використовувати. Орієнтуйтеся на свій стиль життя: наприклад, якщо ви часто купуєте товари онлайн, заведіть окрему картку для розрахунків в інтернеті. Це допоможе не тільки краще контролювати свої витрати, але і знизить шанси постраждати від дій шахраїв.
Перед тим, як оформити альтернативну картку, варто задуматися, для яких цілей ви будете її використовувати. Орієнтуйтеся на свій стиль життя: наприклад, якщо ви часто купуєте товари онлайн, заведіть окрему картку для розрахунків в інтернеті. Це допоможе не тільки краще контролювати свої витрати, але і знизить шанси постраждати від дій шахраїв.

Приклад вдалого симбіозу платіжних карток від Ідея Банку

У повсякденному житті потрібна картка, яка відповідає основним потребам клієнта.
Це може бути пластик надійного банку з досить високим кредитним лімітом і тривалим пільговим періодом, без плати або з мінімальною платою за обслуговування, з низькими комісіями за безготівкові операції тощо. Більшість клієнтів зацікавлені також в хорошій програмі кешбека: в ідеалі клієнт не повинен щомісяця відстежувати, на які категорії діє кешбек. Набагато зручніше, коли частина грошей повертається при рутинних покупках або розрахунках.
Цим умовам відповідає кредитна картка Card Blanche White з кредитним лімітом до 200 000 грн на термін 12 місяців з автоматичною пролонгацією і з реальною річною відсотковою ставкою 64,01% (а при укладенні договору добровільного страхування реальна ставка 82,59% річних), а також пільговим періодом кредитування до 92 днів. Такий термін надається новим клієнтам і діє з першого дня оформлення картки, надалі пільговий період складе 62 дні, що також чимало.
При цьому на покупки кредитною карткою Card Blanche White діє простий кешбек без регулярних підтверджень участі та інших складнощів, який охоплює найпопулярніші типи покупок: кешбек 3% на покупки в АЗС, кафе, барах, ресторанах і кешбек 2% у продуктових супермаркетах. Абонентська плата за обслуговування не стягується, якщо зробити карткою покупки на суму від 3000 грн.
Дебетовою карткою в парі до Card Blanche White може виступати картка Violet, зручна і недорога в обслуговуванні. Комісія за поповнення картки не стягується, зняття готівки до 5 000 грн на місяць - безкоштовно. Крім цього, власник картки отримує кешбек 3% при розрахунках в спортивних і фітнес-залах, СПА-салонах, спортивних магазинах.
Завзятим інтернет-шоперам якнайкраще підійде кредитна картка
Card Blanche Online від Ідея Банку, що пропонує вигідні умови кешбека на покупки в мережі Інтернет. Наприклад, при першій покупці онлайн клієнт отримає назад 10% витраченої суми. Надалі на всі покупки через інтернет нараховується 5% кешбека. 1% повертається і при розрахунках в кафе, ресторанах і АЗС, 0,5% - за покупки в продуктових магазинах. Card Blanche Online особливо цікава любителям шопитися на Amazon.com або Aliexpress, оскільки на картці немає комісій за конвертацію. Кредитна картка Card Blanche Online пропонує кредитний ліміт до 200 000 грн на термін 12 місяців з автоматичною пролонгацією і з реальною річною відсотковою ставкою 64,01% (а при укладенні договору добровільного страхування реальна ставка 82,59% річних).
Крім цього, Card Blanche Online забезпечує пільговий період кредитування до 92 днів. Такий термін надається новим клієнтам і діє з першого дня оформлення картки, в подальшому пільговий період складе 62 дні.
Тим клієнтам, які часто подорожують, Ідея Банк пропонує дебетову картку преміумкласу Brown Travel. Вона відкриває доступ до сервісів в аеропортах Бориспіль, Жуляни (Київ), Львів, Харків: відпочинок у бізнес-залах MasterCard, прискорений процес реєстрації «Fast Line», а крім того Brown Travel забезпечує доступ до бізнес-залів "LoungeKey" в аеропортах у всьому світі та використання 24/7 консьєрж-сервісу преміумрівня Platinum.

Серед переваг картки Brown Travel також варто виділити:

безкоштовне зняття готівки в Україні на суму до
30 000 грн на місяць і три безкоштовних зняття готівки в банкоматах за кордоном;
безкоштовна конвертація операцій, якщо валюта операції і валюта рахунку відрізняються;
безкоштовне і необмежене поповнення рахунку;
5% річних на залишок власних коштів на рахунку;
можливість відкрити кредитну лінію до 200 000 грн. на 12 місяців з автоматичною лонгацією, реальною ставкою 51,1% річних і першим пільговим періодом кредитування до 92 днів і подальшим пільговим періодом до 62 днів.
5% кешбек при покупках в категорії спорт/СПА;

Більше можливостей - більше відповідальності

Хтось може сказати, що мати декілька карток, особливо кредитних, може спричинити проблеми: користувач може заплутатися в термінах погашення заборгованостей і залізти в борги. Але насправді людина, яка навчилася відповідально користуватися однією кредиткою, впорається і з їх великою кількістю.

При виборі додаткової картки важливо розуміти, на які категорії товарів або послуг ви витрачаєте найбільше грошей. Для цього варто контролювати свій бюджет або регулярно переглядати категорії витрат в онлайн-банкінгу.
Найчастіше друга кредитка служить своєрідною страховкою, якщо не вистачить грошей погасити заборгованість за основною карткою. У цьому випадку бажано, щоб кінцева дата оплати кредиту за картками відрізнялася.
Декілька карток дають більше фінансової свободи, і якщо ваші доходи дають змогу закривати заборгованість повністю і вчасно, жодних проблем немає. Важливо не виходити постійно за межі пільгового періоду та не прострочувати щомісячні платежі, інакше ви ризикуєте зіпсувати свій кредитний рейтинг. В такому разі банк може обнулити кредитну лінію, а інші фінустанови можуть відмовити в оформленні кредитки. Та й штрафи, які нараховує банк за прострочення, зведуть нанівець всі переваги бонусних програм або кешбека.
Спільний спецпроєкт Ідея Банку та «Мінфину»

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх