Мінфін

Долар по 30:
міф чи реальність?

Прогноз курсу долара в Україні
Незважаючи на всі попередні економічні прогнози, українська гривня продовжує дешевшати. Тепер аналітики складають нові прогнози. Учасникам міжнародного валютного ринку буде корисно ознайомитись з думкою експертів.

Національний банк вважає, що краще не помічати різких курсових коливань і не бачить причин для інтервенцій на міжбанківському майданчику. Разом з тим, національна валюта України слабшає по відношенню до "американця". Сьогодні в LBLV з'ясують, що очікує українську валюту і чи варто купувати долари.

Аналітичний прогноз до кінця літа.

Що буде з доларом?
Однією з головних причин здешевлення гривні вважається призначення Кирила Шевченка на посаду голови Національного банку України. Новий керівник не оголошує про свою позицію, внаслідок чого політична і економічна ситуація всередині країни знаходяться в дисбалансі. Долар перевищив позначку 27,8 грн. На ринку відзначається політична турбулентність. Учасники торгів не розуміють, якої позиції дотримуватиметься новий глава Нацбанку.

Наразі люди схильні притримувати валюту. Експортери і звичайні громадяни не бажають розлучатися з доларами і євро, очікуючи подальшого зниження гривневих котирувань. Головним фактором падіння UAH називають ажіотаж навколо інвалюти. Попит на «американця» не збільшився, однак страх економічної кризи змушує людей скуповувати більш надійні інвестиційні активи.
Потенційне знецінення нацвалюти безпосередньо залежить від дій регулятора, вважають експерти lblv.com. Якщо новий глава Національного банку буде діяти правильно, то вартість гривні може поступово піднятися. Якщо в серпні ситуація буде стабільною, фахівці пророкують відновлення курсу до 27 грн за дол.
У більшості випадків населення програє при купівлі-продажу іноземної валюти. Заробити на обмінних операціях вдається одиницям, в основному прибуток отримують лише банки, які вміють прогнозувати зростання котирувань. Пересічний громадянин, який біжить в обмінник під впливом загальної паніки, лише скорочує розмір своїх заощаджень.

Що думають експерти?

Курс долара у 2020 році
Фахівці впевнені в тому, що відставка Якова Смолія не матиме серйозний вплив на поточну ситуацію. Багато що залежить від поведінки нового глави НБУ. Гривневий курс може як підскочити, так і істотно знизитись.

Відповідно до аналітичних прогнозів, протягом липня 2020 року вартість долара не перевищить позначки у 28 грн. Активні емісії можуть вплинути на валютні курси і поліпшити економічну ситуацію в країні.
Також варто розуміти, що на курс гривні впливає кілька стримуючих факторів.
Вони залишаться незмінними навіть після відставки Смолія, проте оперативне втручання українського уряду може спричинити коригування поточного стану.
1
Зі зміщенням глави Національного банку відбулося різке зниження вартості гривні, яке блокували за допомогою різних інтервенцій.
2
Ще одним фактором впливу можуть стати слова президента Володимира Зеленського. Голова держави розповів про те, що банківський курс може бути 30 грн за дол. На думку деяких фахівців, таке підвищення котирувань виявиться вельми прийнятним для уряду.
Слова Зеленського можна сприймати як очікувану інфляцію, припускають в ЛБЛВ. Помірна емісія гривні не буде мати істотного впливу на девальвацію, проте дії НБУ уважно відслідковуються ринковими гравцями. Якщо Нацбанк України почне агресивну емісію, слід очікувати істотного прискорення інфляції.
Нагадуємо, що 1 липня Яків Смолій подав заяву про відставку з посади голови Національного банку. Керівник обґрунтував свій вчинок політичним тиском, який чинився зверху. Відразу після цієї новини курс гривні обвалився, і банківський регулятор продав 200 мільйонів доларів для відновлення балансу сил на міжбанківському ринку.

Представники бізнесу прогнозують
курс гривні

Велика частина українських бізнесменів передрікає підвищення котирувань USD/UAH.
Вони вважають, що американський долар підніметься вище 28 гривень. Чверть опитаних експертів припускає стабілізацію курсу на колишньому рівні.

Керівники українських підприємств очікують падіння національної валюти. Відповідно до їх прогнозів, протягом наступних 12-ти місяців котирування буде коливатися на рівні 28 грн за дол. При цьому лише 5% опитаних передбачає зростання гривні по відношенню до іноземних грошових одиниць.
Якщо порівнювати з попередніми періодами, то очікування девальвації погіршилися. У першому кварталі поточного року представники бізнесу прогнозували котирування на позначці в 26 грн за долар, тоді як в останньому кварталі 2019-го фахівці вказували на рівень 27,43 грн/дол.
Статистичні підрахунки показали, що більше 68% керівників очікує зростання доларових котирувань, 5% сподівається на зниження і майже 27% – прогнозує стабільність цін на валютному ринку. Опитування проводилося представниками Національного банку України в період з 4 травня по 3 червня 2020 року. У статистичному дослідженні вивчалася думка понад 650 представників бізнесу. Проведене опитування відповідає нормам репрезентативності вибірки. Учасники були відібрані за основними видами підприємницької діяльності в Україні. Незважаючи на ряд пом'якшень з боку керівництва країни, представники бізнесу не чекають поліпшення своїх економічних показників.

Курс долара і ціни на продукти

При падінні курсу національної валюти і збільшенні рівня заробітних плат країна зіткнеться з інфляцією.
Фахівці досліджували потенційні зміни гривневого курсу восени 2020 року. Вартість продуктів харчування цікавить багатьох громадян, і людям буде корисно підготуватися до можливого підвищення деяких цін.

На думку аналітиків LBLV, з приходом вересні українці слід очікувати подорожчання продуктів. Перш за все, збільшиться цінник на «борщовий набір». Прогнозується підвищення цін на картоплю, цибулю, часник, буряк, моркву і капусту. Ближче до листопада піднімуться в ціні м'ясні та молочні продукти. Не зраджуючи сформованим традиціям, підскочить вартість хліба, тоді як вартість фруктів поб'є всі попередні рекорди.
Фахівці пояснюють зростання цін сезонністю і високими витратами на логістику. На даний момент вартість товарів багато в чому залежить від плати за транспортування і зберігання продукції.

Гривня впаде?

Три сценарії розвитку подій
Зараз аналітики можуть спостерігати поступове зростання курсу USD/UAH. При цьому гривня залишається на досить комфортній позначці. За один американський долар дають більше 27,5 гривень. Незважаючи на рецесію, викликану пандемією коронавірусу, різкого падіння національної валюти України не передбачається.

На тлі останніх новин, президент Володимир Зеленський висловив невдоволення зміцненням гривні. Не так давно глава держави побував у Чернівецькій області та поговорив з представниками місцевого бізнесу. Він розповів, що через різницю у реальних і закладених бюджетних грошах багато компаній недоотримали фінансування і були змушені припинити діяльність. Бюджет 2019 року передбачав курс на рівні 29 грн за дол., тоді як реальне котирування не перевищувало 24 гривень.
Відповідно до плану, держбюджет на 2020-й припускав середньорічне котирування в 27 грн/дол., тоді як у квітні макроекономічні показники оновилися, і фахівці внесли поправку відповідно до епідемії коронавірусу. Валютний курс підняли до 29,5 грн за дол. Наразі валютні котирування далекі від закладених показників. Саме тому підприємці ризикують отримати скорочене фінансування і погіршити своє матеріальне становище.
Державний бюджет недоотримає мільярди, адже багато митних зборів номіновані в інвалюті. Бюджетні гроші переводяться у гривню, і якщо обмінний курс не досягне передбачуваної відмітки, то фактичні надходження виявляться набагато меншими за прогнозовані.

Аналітичний прогноз вказує на те, що при збереженні колишньої політики Нацбанку курс долара під кінець 2020-го не перевищить 28 гривень. Існує висока ймовірність того, що новий керівник НБУ потрапить у пряму залежність від президента і буде виконувати його вказівки.
Зараз не варто давати однозначні прогнози, проте при навмисному завищенні доларового курсу процес буде складно зупинити. Аналітики вважають, що котирування 30 грн/дол. ще не межа. Наразі найвірогіднішим сценарієм розвитку подій стане грошова емісія.
При цьому слід враховувати, що після запуску друкарського станка Нацбанк України втратить довіру з боку Міжнародного валютного фонду. У свою чергу, відмова від співробітництва спричинить різке падіння гривні. Для стримування девальвації уряду доведеться витрачати золотовалютні резерви, які накопичувалися з величезними труднощами. Також існує ймовірність, що трата резервних коштів не принесе очікуваного результату, і здешевлення гривні триватиме набагато довше.

При великому дефіциті не виключається ослаблення української нацвалюти аж до 35 грн за дол. Щоб закрити бюджетну дірку, уряд постарається конвертувати прибуток експортерів, який збільшиться у гривневому еквіваленті.
Найімовірніше, українську гривню чекає м'яка девальвація. Незалежно від слів президента Зеленського, слабка ділова активність не дозволяє національній валюті підвищувати свою купівельну спроможність. Населення досі перебуває не в кращому фінансовому становищі, а тому витрати на покупки максимально скорочені. На поточний момент тиск на UAH не настільки великий, однак після розвороту чинного тренду навантаження істотно збільшиться.
На вартість гривні впливає відразу кілька факторів, серед яких кон'юнктура для національного експорту (металургійної та аграрної продукції), а також успішність виплат за зовнішніми боргами.

Ще одним значущим фактором вважається різке скорочення попиту на українські облігації. Високі обсяги закупівлі ОВДП зміцнюють гривню, однак останній аукціон зібрав усього 10 мільйонів гривень. Аналітики LBLV нагадують, що минулого року держава могла зібрати понад мільярд гривень.
Аналітики розповідають про три варіанти розвитку подій:
1
Девальваційні процеси будуть проходити у відносно м'якій формі. Уряд відмовиться від агресивної емісії, і всередині країни діапазон цін буде коливатися в районі 28,5 – 29,5 грн за дол. Цей курс вважається цілком нормальним для того, щоб експортери відчули полегшення, а державний бюджет отримав необхідні кошти.
2
За умови агресивної емісії нових українських грошей ліквідність почне падати, і курс підніметься аж до 30 грн/дол.
3
Якщо уряд запровадить нові карантинні заходи, то ситуація буде розвиватися дуже мляво. За умови підтримки з боку зовнішніх кредиторів можна розглядати ціновий коридор в 28 – 28,5 грн за дол.
висновок
Як можна було помітити, всі перераховані вище сценарії передбачають девальвацію національної валюти України. Питання залишається лише в тому, наскільки глибоким виявиться падіння і як громадяни переживуть подорожчання американського долара.

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх