Мінфін
Виростити фінансових гуру – зроблено!
Як проєкт Приватбанку зробив фінансово грамотними понад півмільйона дітей і що з цього виграв сам банк та фінансова система України.
СПЕЦПРОЄКТ
Фінансова грамотність поки що не є сильною стороною українського суспільства. Згідно з дослідженням проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», загальний індекс фінансової грамотності України є найнижчим серед 30 країн, що представлені у дослідженні ОЕСР. За цим показником Україна на одному рівні з Польщею, та дещо поступаємося 6 сусіднім країнам з низьким і середнім рівнем доходу, які брали участь в опитуванні ОЕСР: Білорусь, Грузія, Угорщина, Польща, Росія, Туреччина.
Але це поступово змінюється адже є ті, хто зацікавлений у змінах.
«Рівень фінансового добробуту українців низький, при цьому багато українських сімей ледве зводять кінці з кінцями. Для України, як для країни з низьким для Європи рівнем доходу, дохід є вирішальним чинником для загального фінансового добробуту населення. Але дослідження свідчить про те, що, незалежно від рівня доходу, на добробут також впливає поведінка людей по відношенню до грошей (уникнення позик для фінансування повсякденних потреб), їхнє ставлення (чи зосереджують вони увагу на короткостроковій перспективі та витратах або на довгостроковій перспективі й заощадженнях) і їхні широкі фінансові знання».

То що ж робити, щоб змінити ситуацію? Невже всіх треба змусити отримувати профільну економічну чи фінансову освіту? Звісно – ні! Насправді базові фінансові знання та навички досить просто отримати ще у шкільному віці. Саме на цьому й зробив акцент найбільший банк країни – Приватбанк, створивши програму фінансової грамотності «ПриватБанк для школярів».
Нацбанк останніми роками приділяє велику увагу саме підвищенню фінансової грамотності населення.
Це важливо, адже попереджає багато проблем. Населення більш свідомо користується фінансовими послугами, якщо знає, як вони можуть допомогти в управлінні особистими фінансами та примноженні статків. Фінансово обізнані громадяни ухвалюють відповідальні рішення і почуваються більш захищеними, адже піклуються про особистий добробут і фінансову незалежність на кожному етапі життя, завчасно формують фінансову подушку безпеки на випадок криз та форс-мажорних ситуацій, а також відповідально користуються кредитами.

Коли освіта від банку – це хіт

Представники Приватбанку розповідають, що ідея створення окремого проєкту для дітей виникла саме через те, що багато клієнтів не до кінця розуміли банківські продукти. Наприклад, оформлювали кредитні картки, не усвідомлюючи, як і чому банк нараховує відсотки. При цьому багато клієнтів не вміли користуватися банкоматами або не знали, що нікому не можна повідомляти CVV-код своєї платіжної картки. З цим треба було щось робити, а отже варто було докласти зусиль до того, щоб нові покоління українців вже не мали таких проблем. Саме тому було вирішено привчати українців вміло розпоряджатися грошима й розбиратися в банківських продуктах з дитинства.

«ПриватБанк для школярів» – соціальна програма фінансової грамотності для школярів, що принципово відрізняється від звичних шкільних програм, оскільки навчає фінансовій грамотності.

Що входит до програми «ПриватБанк для школярів»

1
Екскурсії до відділень та head-office Приватбанку (під час пандемії екскурсії не проводяться)
2
Спеціалізований курс та програми «ЮніорБанк»
3
Грантові програми – олімпіада «Фінансовий геній»
4
Діджитальні навчальні квести з грошовим заохоченням
Ця система навчання фактично не має аналогів на фінансовому ринку і є найбільшою соціальною ініціативою у вітчизняному банківському секторі. Слухачі здобувають знання та отримують практичні навички на основі реальних банківських продуктів та послуг.
Цікавий факт! Понад 31 000 дітей стали випускниками очної бізнес-школи від Приватбанку.
Тренінги проводилися у навчальних хабах на базі відділень або middle-office Приватбанку. «Згодом ми побачили тенденцію щодо зростання популярності дистанційних курсів, які дозволяли проходити навчання в будь-якій точці світу та у будь-який час», – розповідає Анна Павлова, голова соціальних програм Приватбанку.

Тому у 2019 році була створена online платформа – дистанційний курс фінансової грамотності.
За півтора роки з моменту старту онлайн-платформи нею скористалися вже більше 43 тисяч дітей!

Взяли й навчили! Загалом, за всю історію освітнього проєкту Приватбанку навчальні заходи для дітей та підлітків на тему фінансової грамотності відвідали 587 523 учасників!
Взяти участь в освітніх проєктах може кожен власник Картки Юніора від Приватбанку.

Перший ключ до власних фінансів – зроблено

Картка Юніора – це ще одна «фішка» банку, спеціальний картковий продукт, який став важливою складовою проєкту, що допомагає дітям на практиці навчатися основам фінансової грамотності.

Сьогодні можна впевнено казати про те, що Картка Юніора стала хітом.

Ось лише кілька цифр, що підтверждують успіх Картки Юніора:
1
Протягом 2020 року за допомогою Карток Юніора було здійснено 4,9 млн операцій
2
У липні 2021 року кількість Карток Юніора вже перевищує 676 тисяч
3
З початку 2021 діти здійснили 5,7 млн операцій
Що цікаво, багато юних власників карток Юніора у подальшому, дорослому житті залишаються не тільки клієнтами Приватбанку. Тільки за 2020 рік «подорослішали», тобто стали повнолітніми, понад 57 тис. «юніорів» Приватбанку. З них власниками картки «Універсальна» чи «Універсальна Gold» залишились майже 92% тих, хто з дитинства самостійно користувався послугами Приватбанку.

Більше ніж 700 «юніорів», стали співробітниками Приватбанку. Дехто, навіть, опинився відразу на керуючих посадах. «Сподіваємося, що наші обізнані юніори захопили і інші фінансові установи та банки», – зазначають у Приватбанку.

Беремо й робимо геніїв

Освітні програми та фінансові інструменти, адаптовані до дітей – це лише одна частина програми «ПриватБанк для школярів». Інша – спрямована на те, щоб стимулювати молодь вивчати нове, вчитися реалізовувати проєкти та випробовувати себе у сфері фінансів. Мова йде про Всеукраїнську олімпіаду «Фінансовий геній». У квітні-червні 2021 року, приміром, відбулася вже 9-та олімпіада, у якій могли взяти участь діти віком від 6 до 17 років.

Починаючи з 2013 року кількість учасників олімпіади постійно зростає. Нинішній захід був наймасовішим: участь в олімпіаді взяли понад 66,2 тис. школярів з усіх куточків України. Це – у чотири рази більше, аніж роком раніше! Серед Топ-5 найактивніших регіонів були Дніпропетровська область, Східний та Західний регіони, Харків, Прикарпаття та Київська область.

Як зростала кількість учасників олімпіади

Як зростала кількість учасників олімпіади

«Фінансовий геній»
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2013
2013
317 учасників
2014
2014
409 учасників
2015
2015
424 учасників
2016
2016
325 учасників
2017
2017
536 учасників
2018
2018
4 404 учасників
2019
2019
6 538 учасників
2020
2020
15 878 учасників
2021
2021
66 285 учасників
Змагання складається з інтерактивних завдань з теорії та практичних розрахунків. А головне – завдання базуються на життєвих кейсах, що можуть стати у пригоді в майбутньому.

До речі, завдання були розроблені за підтримки Міністерства освіти і науки України, та відповідають віковим категоріям дітей. Учасники трьох вікових груп перевіряли свої знання у сфері фінансів протягом трьох етапів, а у фінальному випробуванні захищали свої бізнес-ідеї.

Цього року учасники презентували свої проєкти з найбільш актуальної тематики – підвищення рівня фінансової грамотності як дітей, так і дорослих.

«Нове покоління здивувало нас своїми інтерактивними бізнес-ідеями. Фіналісти захищали реальні проєкти, з власними прототипами, що працюють у режимі онлайн за QR кодом, з детальною розробкою customer journey, дизайном макетів та логікою роботи додатку», – каже Анна Павлова. Одна із цікавих ідей, щодо гейміфікації навчання фінансової грамотності – побудувати «Віртуальну фінансову державу». Учасники пропонували колабарацію з державою та іншими банками, адже усі зацікавлені у поглибленні фінансової грамотності населення України.

За результатами олімпіади було визначено 9 переможців – по три призових місця у кожній віковій категорії. Вони розділили між собою призовий фонд на загальну суму 123 тис грн.

Кожен фіналіст отримав грант на навчання, але на різні суми.

Були і додаткові подарунки. Так, автори ідей, що особливо вразили журі, отримали призи: «вішлисти» (листи побажань) по 6 000 грн, а також екскурсію до Києва з візитом до Concept Store Приватбанку та офісу Mastercard.

Учасники, що перемогли у 2021 році

У фіналі олімпіади дівчинка презентувала свою ідею на тему підвищення фінансової грамотності. Алісія запропонувала, як можна зробити дітей більш самостійними в питанні фінансів. Вона звернула увагу на те, що дітям важко самостійно розраховуватися в супермаркетах і магазинах. Облаштування кас не призначене для дітей і їм незручно самим проводити фінансові операції. Дитячий погляд на це питання звернув на себе увагу журі всеукраїнської олімпіади.
Категорія KIDS — 1 місце, Алісія Ісупова, 8 років
Категорія START — 1 місце, Логвинено Владислав, 14 років
Секрет успіху в його креативності. Владислав підготував презентацію, з чудовою думкою про те, як підвищити рівень фінансової грамотності у населення України через розробку міні-серіалу та транслювати його на центральних ТВ-каналах. Кожна серія - це самостійна історія та буде складатися з 2 частин: художня та документальна. Для популяризації необхідно додати елементи гумору :)
Категорія TEEN — 1 місце, Максимюк Владислав, 15 років
Владислав вразив усіх присутніх своєю неперевершеною підготовкою до фіналу. Розпочав свій виступ з власним креативним промо-роліком щодо популяризації своєї ідеї з ПриватБанком для підвищення фінансової грамотності населення. Він розробив авторську гру, з реальними прототипами та унікальними дизайн макетами. Структурований та детальний підхід до розробки ідеї допомогли юніору виграти олімпіаду.

Призові, що отримали переможці олімпіади «Фінансовий геній-2021» у різних вікових категоріях:

KIDS (6–9 років)
I місце – 10 000 грн.

II місце – 5 000 грн.

III місце – 3 000 грн.
START (10–13 років)
I місце – 15 000 грн.

II місце – 10 000 грн.

III місце – 5 000 грн.
TEEN (14–17 років)
I місце – 50 000 грн.

II місце – 15 000 грн.

III місце – 10 000 грн.
Цікавий факт! За всю історію проведення олімпіад діти у якості призових отримали понад 1 млн гривень на навчання.
Варто зазначити, що талановитим фіналістам олімпіади належать такі ідеї, що зрештою впроваджуються у Приватбанку.

У якості прикладу можна навести ідею переможця олімпіади 2017 року Артема Філімонова з Харкова, під умовною назвою «Мама, дай гроші». Ця ініціатива була реалізована банком на практиці. Суть у тому, що повідомлення з текстом «Мама, дай гроші» автоматично надсилається батькам у Приват24, коли на рахунку Картки Юніора недостатньо коштів. Ви скажете – це ж просто! Але ж усе геніальне виглядає просто! Просто взяли й зробили!
Цікавий факт! За всю історію проведення олімпіад діти у якості призових отримали понад 1 млн гривень на навчання.
Варто зазначити, що талановитим фіналістам олімпіади належать такі ідеї, що зрештою впроваджуються у Приватбанку.

У якості прикладу можна навести ідею переможця олімпіади 2017 року Артема Філімонова з Харкова, під умовною назвою «Мама, дай гроші». Ця ініціатива була реалізована банком на практиці. Суть у тому, що повідомлення з текстом «Мама, дай гроші» автоматично надсилається батькам у Приват24, коли на рахунку Картки Юніора недостатньо коштів. Ви скажете – це ж просто! Але ж усе геніальне виглядає просто! Просто взяли й зробили!
Спільні спецпроєкти
Приватбанку та «Мінфіну»
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту «Мінфін»
Читайте більше про послуги Приватбанку

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх