Мінфін

Коронавірус та Україна: реалії, прогнози, тенденції

Епідемія коронарного вірусу занурює світ в нову кризу. Уряд багатьох країн прогнозує другу хвилю пандемії, яка матиме сильний вплив на світову економіку. Вчені вважають, що Covid-19 обійдеться населенню планети занадто дорого. Коронавірус швидко розповсюджується, і тепер експерти прогнозують масштабну епідемію, найбільш руйнівну за останнє сторіччя. Чого чекати нашій країні, і коли Україна зможе відновитись після кризи – прогнозами і спостереженнями діляться аналітики LBLV.

Коронавірус у країнах, що розвиваються. Чого чекати?

Вірус Covid-19 завдав сильного удару по економікам всіх світових держав, проте країни, що розвиваються постраждали найбільше.
Багато держав продемонстрували хорошу підготовку до другої хвилі коронавірусу, проте далеко не всі вони змогли перебудувати економіку, уникнути боргів і накопичити фінансову подушку безпеки. Статистичні дані вказують на те, що за останнє десятиліття жодна країна не перейшла з розряду тих, що розвиваються в групу розвинених. Таким чином, ситуація залишається незмінною, і відносно бідні країни практично не мають шансу на досягнення більш високого рівня розвитку.

Набагато країн опинилися під загрозою, яка нестрашна розвиненим країнам. Медичні послуги для громадян бідних країн фактично недоступні, тоді як економічні лідери можуть забезпечити своє населення необхідними медикаментами і апаратами. Реанімація в Україні або Бразилії працює не так ефективно, як в Америці чи Німеччині. Саме тому відсоток смертності у таких країнах на порядок вище, ніж в економічно розвинених, відзначають експерти LBLV.
Наразі у країнах, що розвиваються проживає більше двох третин населення.
Всі ці люди знаходяться в зоні підвищеного ризику, адже коронарний вірус завдає величезної шкоди. Втрати стосуються не тільки людських життів, а й фінансів. З огляду на затяжний характер пандемії, все більше країн занурюється в економічну кризу. Тепер стало ясно, що ударна хвиля епідемії завдасть більшої шкоди, ніж фінансові проблеми 2008 року.

Причина такого серйозного економічного падіння полягає в тому, що для більшості бідних країн джерелом розвитку були сильні економіки. Громадяни розвинених держав закуповували продукцію, за рахунок чого фінансували відносно слабкі держави. Тепер Америка, Китай і Європа відчувають серйозні труднощі з фінансами, а тому обсяги закупівель різко знизились.
Все це завдає колосального удару по економікам, що розвиваються, які більше не зможуть жити в борг. Прибуток сировинних країн скорочується разом зі зниженням вартості нафти і металів. Грошові перекази від громадян, що працюють за кордоном, швидко вичерпалися. Трудові мігранти не мають роботи і втратили єдине джерело доходу.
Уряд деяких держав надає фінансову підтримку громадянам, допомагає відновити бізнес або поліпшити медицину. Разом з тим, аналітику слід враховувати негативні наслідки таких заходів. З одного боку, бізнес може продовжити розвиток, скорочуючи кількість безробітного населення, але з іншого – боргові зобов'язання країни швидко збільшуються. У кінцевому підсумку економічний розвиток країн затримується, що неодмінно позначиться на відсталості в майбутньому.
Аналітики вважають, що уникнути повернення в минуле можна за 2,5 трильйона доларів. Організація Об'єднаних Націй закликала розвинені країни зібрати «антикризовий пакет», який допоможе перейти до реальних дій, не зупиняючись на міжнародній солідарності.
Багаті держави зацікавлені у допомозі бідним, адже якщо більшість країн не впорається з коронавірусом та його соціальними наслідками, то весь світ зануриться в затяжну економічну кризу, вважають в ЛБЛВ. Нестабільна ситуація у світі призведе до посилення бідності, голодних бунтів і нового припливу біженців. Торгівля скоротиться, як і вільний доступ до природних ресурсів. Все це негативно вплине навіть на найрозвиненіші держави.

ООН попереджає, що нехтування потребами країн, що розвиваються може привести до фатальних наслідків для всього світу. У наш час відзначається глобалізація і взаємозв'язок всіх жителів планети. Перехід до нормального життя можливий лише після того, як останній осередок зараження буде повністю взятий під контроль.
Боротьба з коронарним вірусом виявилася важким завданням навіть для заможних і стабільних держав. Захід пішов на карантин у березні, і лише зараз люди поступово починають виходити на вулиці. Медицина, яка займала лідируючі позиції в світі, заледве справляється з небезпечною пандемією. На цьому тлі країни з меншим достатком практично не мають шансів на самостійний вихід із кризи.

Який прогноз дає МВФ?

Експерти Міжнародного валютного фонду вважають, що відновлення української економіки затягнеться аж
до 2024-го.
Рівень економічного зростання буде демонструвати поетапне збільшення протягом наступних років. При цьому за рік показник може підвищуватись лише на 4% з можливістю подальшого прогресу. Якщо уряд прийме відповідні заходи і ухвалить реформи, то продуктивність України підніметься до докризового рівня лише до 2023-2024 року. Аналітичний прогноз враховує схвалення програми фінансової підтримки у розмірі 5 мільярдів американських доларів.
Разом з тим, ризики другої хвилі пандемії все ще зберігаються.
Український уряд має дуже обмежений фіскальний простір, в той час як попит додає до ВВП 1,1%. У 2021-му відбудеться невеликий підйом після зниження на 8,2% цього року.

Міжнародний валютний фонд планує надати підтримку антикризових заходів в Україні. Ще одним джерелом додаткового фінансування для країни може стати розблокування мільярда доларів від Світового банку і 1,2 млрд євро від Європейського Союзу.
Як повідомляють аналітики на lblv.com, Національний банк України зафіксував глибоку рецесію і скоротив облікову ставку на 2%. Цей рівень виявився найнижчим за весь період незалежності. Рада директорів МВФ ухвалила рішення про створення нової 18-місячної програми для підтримки України. Загальний обсяг коштів складе 5 мільярдів доларів.

Коли закінчиться економічна криза?

Щоб прогнозувати розвиток ситуації, потрібно зрозуміти, що значить поточна криза для населення.
Пандемія 2020 стала найбільш незвичайною епідемією з тих, що коли-небудь бачив світ. Вплив Covid-19 не обмежилася хворобами і смертями громадян. Економіка більшості країн занурилася в глибоку рецесію, і на даний момент досить важко прогнозувати її глибину або наслідки. Вірус ввів нову невідому в рівняння, яка серйозно ускладнила рішення і фактично не піддається системному аналізу.
Коронавірус зробив істотний вплив на багато сфер людського життя:
Поведінка великих корпорацій.
Тепер компанії змушені орієнтуватися на зростаючий попит. Багато фірм диверсифікували свій бізнес або тимчасово перекваліфікувалися. Вони почали випускати медичне обладнання, антисептичні засоби та інші необхідні товари.
Поведінка громадян.
Люди стали більш уважно ставитись до свого здоров'я. Попит на медичні товари підвищився, тоді як споживання інших речей скоротилося.
Урядові рішення в основному стосуються введення карантину.
Жорсткі обмеження були введені практично у всіх країнах.
Транспортні потоки були порушені,
що має згубний вплив на обсяги імпорту та експорту у світі.
Переваги споживачів.
Люди схильні купувати продукти першої необхідності, відкладаючи придбання дорогих речей на невизначений час.
Сфера послуг і виробництво.
Багато представників бізнесу були змушені вийти на карантин, призупинити свою діяльність або перейти в онлайн-режим
На даний момент масштаб трансформацій оцінити фактично неможливо. Жоден аналітичний центр не може передбачити, до чого призведе боротьба з коронарним вірусом. При цьому існує думка, що епідемія серйозно вплине на світ, змінить демографію та багато інших показників. Середній вік населення планети знизиться, адже захворювання найгірше впливає на старше покоління. Люди зрілого віку частіше помирають від наслідків коронавірусу.
Аналітики LBLV відзначають кілька трендів нового світу:
1
Біоінженерія.
Попит на інновації у сфері науки і техніки суттєво зросте. Тепер справа не тільки у комфорті людського існування. Вирішується питання життя і смерті громадян. Уряд буде активно підтримувати біоінженерію, а вчені з цієї сфери можуть отримати великий заробіток на продажу своїх розробок.
2
Змінюється роль глобальних ринкових гравців.
Деякі країни посилюють свій геополітичний вплив, тоді як інші повністю втрачають його. Америка і Китай зміцнюють лідируючі позиції всупереч фінансовим і політичним проблемам. Від цих країн багато в чому залежить світова економічна система.
3
Частка цифрової економіки стрімко зростає.
Темпи зростання IT-компаній виявилися істотно вище за інших. На тлі карантину попит на цифрові сервіси збільшився в рази. Компанії підраховують великий прибуток і продовжують активний розвиток.
4
Ключові локації виробництв будуть перенесені.
Якщо раніше великі заводи концентрувалися на території Китаю, то тепер корпорації мають намір змінити їх територіальне розташування.
примітка
З огляду на вищеописані зміни і свіжі новини можна зробити власне припущення про подальший розвиток ситуації.

Як пережити кризу в Україні? Куди вкладати інвестору?

Наразі відзначається цілеспрямований рух доларів з країн, що розвиваються у бік метрополії.
З цієї причини інвестиції в економіку США виглядають вельми вигідно. В якості захисного інструменту можуть виступати 10-річні державні облігації США. Ці цінні папери дозволяють підготуватись до глобальної кризи і зберегти свої фінансові кошти.

Одним із сучасних світових трендів стає вирівнювання ставок за довгостроковими і короткостроковими облігаціями. Серед причин такого явища можна назвати відносно невеликий прибуток за довгостроковими ЦП. Протягом 12 місяців за ними можна буде заробити близько 10-15% річних у доларах.

Непоганим варіантом для капіталовкладень вважається компанія Уоррена Баффета – Berkshire Hathaway. Вона є кращою в своєму секторі і дозволяє інвесторові орієнтуватися на вартість недооцінених корпорацій. Акції цієї компанії стануть гідним варіантом для капіталовкладень пасивного інвестора.
Зарубежные эксперты считают, что украинские бизнесмены отличаются сильным предпринимательским духом, что позволит им пережить сложные периоды. Жители Украины имеют реальный шанс изменить баланс сил в течение следующих 4-5 лет. Если ситуация с олигархами и бизнесменами поменяется в благоприятную сторону для последних, можно будет говорить о качественном скачке для экономики Украины, считают в ЛБЛВ.

Грамотное инвестирование свободных средств позволит гражданам не только сохранить, но и приумножить свои сбережения. Работая с выгодными финансовыми инструментами компании LBLV, можно существенно улучшить своё материальное положение.

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх