Мінфін
Банківські технології
3.0
Спецпроєкт. Як розвивалися наші технології за роки незалежності
Україна відзначає ювілей своєї незалежності. «Мінфін» спільно з Ідея Банком вирішили нагадати вам, як за цей час технологічні новації докорінно змінювали наші платіжні звички, уявлення про фінансовий сервіс і саме поняття грошей.

Запуск Системи електронних платежів (СЕП)

Перші міжбанківські платежі через СЕП пройшли 5 січня. З початку 1994 року в Україні повністю скасовані паперові і телеграфні авізо у міжбанківських розрахунках.

Усередньому СЕП щодня обробляє 1,6 млн платежів на суму майже 200 млрд грн! При цьому потенціал – у 10 разів більший за нинішні обсяги документів.

Зародження карткового ринку: випуск перших банківських карток, поява банкоматів та PoS терміналів

Першими учасниками МПС– Visa Europay (нині – MasterCard) – стали 8 вітчизняних банків. Сьогодні платіжні картки випускають 70 банків. За даними НБУ, на руках у населення понад 40 млн активних платіжних карток, якими можна скористатися в майже 19 тис. банкоматів і 400 тис. торгових PoS-терміналів.

Запуск першої системи Інтернет-банкінгу

Сьогодні функціональні системи віддаленого банкінгу пропонують усі універсальні банки, а загальна кількість користувачів оцінюється в 20 млн клієнтів. При цьому левова частка клієнтів користується мобільними банківськими додатками.

В Україні випущена перша картка із мікрочипом (MasterCard)

Чипова технологія забезпечує більшу безпеку платежів і надійний захист від шахраїв. За даними НБУ, на початок червня мікрочипами оснащені майже 18 млн активних платіжних карток, тобто половина всього працюючого пластику.

У промислову експлуатацію запущена НСМЕП НБУ

Відмінною особливістю національної системи масових електронних платежів було те, що всі без винятку картки були тільки чиповими. Хоча технологія виглядала просунутою, з ряду причин НСМЕП так і не стала помітним конкурентом для МПС. Не допомогла навіть спроба її перезапуску в 2015 році під новим брендом «Простір». На початок червня такими картками користувалося всього 336 тис. клієнтів.

В Україні з'являються вуличні платіжні термінали (таксомати)

З огляду на історичну любов українців до готівкови, масова поява пристроїв для прийому готівкових платежів є закономірною. Операторами мереж терміналів є як банки, так і небанківські компанії.

На кінець першого кварталу 2021 року в Україні працювало близько 50 тис. ПТКС, через які було прийнято платежів на майже 140 млрд грн.

Перший банківський мобільний додаток

Вийшла перша в Україні версія мобільного застосункудля системи iOS. У 2010-му було представлено перший мобільний додаток для Android.

За оцінками банкірів, до весни 2021 року до 70% всіх клієнтів вже підключилися до мобільних додатків, дозволивши їм значно обігнати за популярністю свої web-версії.

НБУ легалізував електронні гроші

Нацбанк затвердив «Положення про електронні гроші в Україні» (Постанова №481 від 4 листопада 2010 р). У тому ж місяці регулятор погодив правила роботи двох банківських систем електронних грошей, видавши їм відповідні ліцензії. На той час різні системи електронних грошей нелегально існували в Україні не менше семи років.

За даними НБУ, у 2020 році банки-емітенти збільшили обсяг операцій з електронними грошима до 19,3 млн грн, а кількість «електронних гаманців» – до 79 млн шт.

MasterCard здійснила першу в Україні та країнах СНД NFC-транзакцію

Сьогодні на руках у населення майже 15 млн безконтактних платіжних карток.

За даними Українського процесингового центру (UPC), у другому кварталі 2021 року оплата 64,4% всіх покупок проводилася безконтактно.

Старт безконтактних платежів телефонами і годинниками

Сьогодні гаджетів, які замінили платіжні картки, в Україні налічується понад 4,5 млн. За даними НБУ, в 1 кварталі поточного року гаджетами здійснювалося близько 25% всіх оплат через PoS-термінали.

Запущено безконтактні платежі у Київському метрополітені

Сьогодні безконтактно платити можна не тільки в метро, але і наземному громадському транспорті (автобусах, тролейбусах, трамваях) у десятках українських міст, а не тільки містах-мільйонниках.

З 14 липня в громадському транспорті Києва розрахуватися за проїзд можна тільки електронним способом!

В Україні з'явився перший банк, що працює тільки в режимі онлайн

Цифрові банки, як правило, доступні виключно у мобільних додатках, жодних браузерних версій, не кажучи вже про традиційні фізичні відділення.

Сьогодні в Україні працює вже 7 віртуальних банків – Monobank, O.Bank, IZi, Sport Bank, todo bank, Neobank и Власний Рахунок. Вони поступово починають складати реальну конкуренцію лідерам вітчизняного банківського сектора.

У Києві вперше у світі продали квартиру за криптовалюту

Це перша у світі електронна трансатлантична угода з обміну нерухомості на криптовалюту Etherеum із використанням смарт-контракту блокчейна Etherеum. Сума угоди в еквіваленті – $60 000 (близько 212,5 ETH).

У квітні поточного року вартість найпопулярнішої криптовалюти, біткоїна, перевалила за $63 тис. А до оплати «біток» приймає все більше традиційних торгових точок.

Нацбанк вивчає можливість запуску е-гривні

На думку учасників ринку, потенційно перспективним може стати її використання для роздрібних безготівкових платежів (насамперед – Р2Р перекази між фізичними особами та операції електронної комерції). На другому місці – е-гривня як інструмент для транскордонних платежів (насамперед – Р2Р перекази між фізичними особами).

Небанківські компанії зможуть обслуговувати платежі населення

Наприкінці липня Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про платіжні послуги» № 1591-ІХ, який раніше був прийнятий парламентом.

Головна новація – фізособи зможуть отримувати платіжні послуги не тільки в банках, але й в небанківських компаніях, а також у поштових та мобільних операторів.
Далі буде...
Спільний спецпроєкт
Ідея Банку та «Мінфіну»
Проект опубликован при финансовой поддержке компании-партнера, но с учетом редакционной политики сайта «Минфин»

© 2008-2021 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх