Мінфін

Вплив коронавірусу на світові ринки

На що очікувати?
Економісти надають все більше інформації про вплив коронавірусу на китайську і світову економіку. Щоб спрогнозувати подальший розвиток подій, необхідно уважно проаналізувати всі відомості, що надходять, і звернути увагу на загальний ринковий настрій. У цій статті фахівці LBLV розкажуть, які прогнози дають експерти та чого слід очікувати від ключових біржових активів.

Вплив епідемії на Китай і його торговельні відносини

ВВП Китаю відіграє важливу роль у світовій економіці.
Епідемія тимчасово перекрила багато торгових ланцюгів, пов'язаних з КНР. Поширення коронарного вірусу почалося саме з цієї країни, тому китайська економічна система зазнала серйозних збитків. У регіоні введено карантин, виробництва закрилися на тривалі канікули, а транспортні шляхи були обмежені. На даний момент Китай тимчасово припинив постачання проміжної продукції, яка імпортувалася в інші країни для виробництва власних товарів або послуг.

До того ж коронавірус припинив нове будівництво, що спричинило скорочення експортних потоків. Найбільш масштабні збитки припадають на Південну Корею, Гонконг, Японію та Австралію, яка веде торги з КНР. Слід враховувати, що Китай є значущим учасником ринку металів, палива і руди. Коронарний вірус спричинив зниження вартості даних товарів, і наразі прогнозується тривалий ведмежий тренд.
Китайський уряд приймає серйозні заходи для захисту населення і підтримки фінансових ринків. При цьому не виключено, що при поширенні епідемії по всьому світу почнеться глобальне падіння цін. Зокрема, постраждають ті товари, які входять до числа найбільших позицій китайського імпорту та експорту.
Важливо
Більшість експертів сходиться на думці, що урядові органи швидко візьмуть ситуацію під контроль і вплив на міжнародну економіку виявиться нетривалим. Фахівці порівнюють епідемію коронавірусу з атиповою пневмонією, яка з'явилася у 2003 році. Відповідно до базового сценарію, негативний вплив на фінансову систему буде досить обмеженим.

Прогноз від глави СОТ: вплив коронарного вірусу на економіку

Гендиректор Світової організації торгівлі вважає, що коронавірус може суттєво вплинути на міжнародну економічну систему.
Очікується, що глобальне падіння ринків почнеться вже найближчим часом, однак плани на зустріч міністрів у Казахстані зберігаються. Нагадаємо, що збори заплановані на червень. На нараді обговорюватимуться угоди щодо отримання субсидій сільського господарства, рибальства та електронних торгів. Цей захід має зібрати кілька тисяч експертів з різних країн.

Важливість успішного результату зборів складно переоцінити, адже результат цього заходу вплине на легітимність і актуальність СОТ, яка похитнулася після краху системи апеляцій. Блокування призначень в США негативно вплинули на Світову організацію торгівлі, і тепер її наради знаходяться під загрозою.
Нещодавно стало відомо, що Організація економічного співробітництва і розвитку переглянула аналітичний прогноз зростання світового ВВП. Раніше у 2020 році прогнозувалося збільшення на 2,9%, а тепер передбачається зростання лише на 2,4%. Таке зниження темпів зростання має безпосереднє відношення до коронарного вірусу, який завдав серйозного удару по міжнародній економічній системі. Епідемія вважається найбільшою небезпекою з часів глобальної кризи 2008 року.

Фондові ринки впадуть на 30-40%

Найнадійнішим способом збереження коштів вважаються облігації економічно стабільних країн, наприклад, Німеччини.
Німецькі ЦП мають негативні процентні ставки, однак це не є проблемою для інвестора. Ціни за держоблігаціями продовжать рости, і вкладник зможе не тільки вберегти гроші, але також і примножити їх.

На думку Рубіні, епідемія коронавірусу не обмежується територією КНР і має глобальний характер. Поширення вірусу ще не закінчилось, і за підсумком воно може завдати шкоди всій світовій економіці. Якщо китайська економічна система продемонструє спад у першому кварталі та буде відновлюватися у другому, то за рік вона виросте лише на 2-4%, тоді як ринкові очікування були на рівні 5,5%. Це означає рецесію не тільки для Китаю, але й економічний шок для всього іншого світу.
Багато хто припускає, що політики продемонструють швидку реакцію і введуть фінансові стимули, однак цей процес вимагає тривалих переговорів. Спеціальні заходи можуть бути прийняті лише через 6-9 місяців, а до того моменту криза продовжить розвиватись, що може призвести до міжнародної катастрофи.

ФРС знизила ключову ставку в екстреному порядку

Унаслідок швидкого поширення коронарного вірусу на ринках відбулися негативні зміни.
Команда американського президента почала розглядати потенційні дії, націлені на утримання обвалу американської економіки, ще минулого тижня. Серед комплексних заходів зазначався тиск на Федеральний резерв з метою екстреного зниження процентних ставок і податків.

Найближче засідання ФРС планується на 17 і 18 березня, але Федрезерв не став чекати зборів. 3 березня була екстрено знижена базова процентна ставка на 0,5 процентного пункту – до 1 – 1,25%. Керівники ФРС вказують, що коронавірус створює і збільшує ризики, що стосуються економічної активності у світі. У зв'язку з цим ЦБ має намір використовувати всі наявні інструменти та направляти сили на підтримку фінансових ринків.

Раніше Дональд Трамп заявляв, що глава ФРС діє занадто повільно. Американський президент закликав до зниження ставок ще до того, як епідемія перебралася на територію США. Трамп рекомендував знизити відсоток аж до нуля, і зараз його команда активно обговорює інші заходи для пом'якшення наслідків глобальної кризи.
Дії американського уряду будуть спрямовані на поліпшення ситуації у сфері охорони здоров'я та економіки. Зокрема, планується прийняти цілий пакет економічних стимулів, який буде прямо залежати від скорочення податкових відрахувань. Напередодні виборів Дональд Трамп запропонував Конгресу знизити рівень податків до середнього значення.

Австралійський ЦБ знижує ставки до рекордного рівня

Центральний банк Австралії прийняв рішення про зниження процентних ставок до рекордного мінімуму.
Світові ринки очікують, що інші ЦБ теж підуть на пом'якшення монетарної політики заради боротьби з наслідками коронарного вірусу.

Австралійський резервний банк уже скоротив свою процентну ставку з 0,75% до 0,5%. Таким чином, він знизив вартість грошових позик і надав додаткові можливості місцевому бізнесу.
Фахівці впевнені, що епідемія коронарного вірусу вже впливає на економічну систему Австралії. На даний момент досить важко передбачити масштаби наслідків і тривалість ведмежого тренду. Рада управителів продовжує відстежувати поточну ситуацію, оцінюючи наслідки епідемії коронавірусу для економіки. Центральний банк готовий продовжити політику пом'якшення для підтримки австралійської фінансової системи.

Європейський ЦБ готовий вжити необхідних заходів

Європейський ЦБ уважно стежить за поточною ситуацією і готовий діяти при виникненні гострої потреби.
Раніше заступник голови заявляв, що поширення вірусу додає нову невизначеність у прогнози щодо перспектив економічного розвитку. ЄЦБ прагне зберегти пильність і уважно стежить за світовими подіями. Європейський регулятор може скорегувати свою кредитно-грошову політику, якщо виникне гостра потреба у зміні процентних ставок.

Крім Лагард, відреагували й інші лідери світових центральних банків. Епідемія несе реальну загрозу не тільки для локальної, а й для міжнародної економіки. Американський і японський уряд готовий надати досить високу ліквідність для забезпечення стабільності на фінансових ринках. Завданням уряду стає підтримка операцій з купівлі та продажу активів. Як повідомляє ЛБЛВ, представник банку Англії також заявив, що збирається вжити необхідних заходів для утримання фінансової та кредитно-грошової стабільності.

Вплив епідемії на економічні галузі

Кількість хворих швидко збільшується, а економічні прогнози постійно переглядаються.
Провідні аналітики прагнуть проаналізувати ситуацію й дати приблизну оцінку епідемії коронавірусу, яка впливає на прибутки великих корпорацій. Як правило, експерти схильні знижувати прогнозовані результати, адже спалах нового вірусу вплинув на світові фондові ринки.

Кризові явища позначились і на азіатських цінних паперах. Зниження індексних показників відбулося через стрімке поширення коронавірусу за межами КНР. Почастішали випадки зараження у Південній Кореї, Італії та Ірані.
Наразі фахівці LBLV виділяють кілька галузей, які постраждали від епідемії найсильніше.
Серед них:
Туризм виявився під загрозою, адже багато напрямків на території КНР були перекриті. Туристи побоюються перетинати кордон, адже існує ризик зараження. На цьому тлі багато туристичних поїздок було скасовано або перенесено на інший час.
Енергоносії використовують набагато рідше у зв'язку із заборонами на переміщення по Китаю. Зокрема, подешевшала нафта, яка використовується для створення бензину.
Технології мають менший попит, адже населення, перш за все, піклується про власну безпеку.
Автомобілебудування втратить близько 2,5% річного виторгу. Негативна динаміка безпосередньо пов'язана зі збоями у ланцюжку постачань. Найбільше падіння передбачається на китайському автомобільному ринку. У перші тижні лютого рівень продажів знизився на 92%.
Прогнози щодо макроекономічних показників постійно переглядаються у бік зниження.
Фахівцям не варто забувати про те, що Китай відіграє важливу роль у світовій економіці. Найбільший ріст захворюваності спостерігається на території КНР, і місцевий уряд зобов'язаний вживати екстрених заходів.
Аналітики побоюються, що 2020 рік може завершитись рекордним зниженням ключових економічних показників. Уповільнення темпів зростання світової економіки може досягти 0,5 – 1%.

Щоб скласти більш точний прогноз, необхідно відстежувати швидкість поширення коронарного вірусу та успіхи фармацевтичних компаній. Розробка ліків проти небезпечного захворювання може істотно поліпшити ситуацію і прискорити повернення до нормальних темпів економічного зростання. У разі глобальної епідемії падіння ключових індексів перевищить 50 процентних пунктів.

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх