Мінфін
Партнерський проєкт

До Дня заощаджень:

Топ-10 книжкових новинок про гроші та інвестиції

Гроші — як особисті, так і бізнесові — вимагають комплексного підходу, фінансової грамотності, ретельних підрахунків та прискіпливого ставлення. Тільки за таких умов капітал буде зростати, а самі гроші приносити користь та задоволення.
До всесвітнього Дня заощаджень портал «Мінфін», за підтримки Універсал Банк, зібрав 10 книжкових новинок від українських видавництв про гроші, фінанси, інвестування та заощадження.
Читайте до кінця та дізнавайтеся, як вигідно інвестувати гроші та взяти участь у розіграші смартфону.
1

Морґан Гаусел «Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя» (Yakaboo Publishing, 2021)

Рональд Рід був прибиральником та оператором бензозаправки. Але він відкладав невеличку суму від кожної зарплати на депозит у банку, і врешті після смерті лишив понад 6 мільйонів доларів на благодійність — для лікарні та бібліотеки. А багатій Річард Фусконі мав шалену кар'єру у фінансовій сфері, великі статки та величезний дім. Але врешті прийняв неправильне фінансове рішення, набрався боргів, збанкрутів та продав будинок з молотка за безцінь.

Книжка Морґана Гаусела «Психологія грошей» — про те, як особисті якості (жадібність у випадку з Фусконі та терплячість у випадку з Рідом) призводять до протилежних фінансових результатів.
Гнучкі навички важливіші за технічний бік грошей, переконаний автор. Він пише: «Щоб зрозуміти, чому люди набирають боргів, не потрібно вивчати процентні ставки: треба вивчати історію жадібності, нерозважливості та оптимізму». Отже, ця книжка про те, на основі чого формується наша поведінка з грошима, до яких результатів це врешті призводить і як це можна змінити.
Цитата:
«Успіх у грошах не має нічого спільного з тим, наскільки ви розумні, зате дуже залежить від того, як ви поводитеся. А поведінки складно навчитися навіть справді розумним людям.

Геній, який втрачає контроль над емоціями, може стати фінансовою катастрофою. І навпаки — звичайні люди без фінансової освіти можуть стати заможними, якщо володіють певними поведінковими навичками, ніяк не пов'язаними із формальними показниками інтелектуальності».
2

Майк Мікаловіц «Прибуток понад усе» (Vivat, 2018)

В бізнесі бувають етапи «застрягання»: коли прибуток не збільшується, діяльність перетворюється на рутину, а власник компанії демотивується, адже не бачить розвитку. Ця книжка підійде саме таким підприємцям — які хотіли би генерувати все більше коштів та розвивати свій бізнес, але не розуміють, як це зробити.

Майк Мікаловіц заснував свій перший бізнес у 24 роки, а згодом його компанія потрапила у список Fortune-500. Він написав вже кілька книжок, які стали бестселерами. У книзі «Прибуток понад усе» Мікаловіц радить, як оцінити прибутковість свого бізнесу, позбутися боргів, і перестати працювати за невеликі гроші, не отримуючи від бізнесу ані задоволення, ані капіталу.
У ширшому сенсі — це книжка про фінансову грамотність, розстановку пріоритетів та контроль над своїми грошима. Вона легко читається, і заряджає на те, щоб нарешті привести до ладу свої фінанси.
Цитата:
«Нам часто здається: якщо працювати не покладаючи рук, то ми зможемо впоратись із неприбутковістю свого бізнесу. Просто якщо працюватимемо наполегливіше, довше, краще, якщо просто протримаємося в цей важкий період — одного дня неодмінно станеться щось хороше. За рогом на нас чекає щось грандіозне, еге ж? Наче чари, щось розвіє наші стрес, тривогу та борги. Урешті-решт, хіба ми цього не заслуговуємо? Хіба не так мають закінчуватись подібні історії? Ні, мій друже, таке буває хіба що в кіно, у реальному житті все інакше».
3

Карл Річардс «Психология инвестирования. Как перестать делать глупости со своими деньгами» (Альпіна Паблішер Україна, 2021)

Авторські замальовки на серветках та яскраві приклади з реального життя — те, що відрізняє цю книжку від інших аналогічних та додає їй читабельності та родзинки. Інвестиційний та фінансовий консультант з величезним досвідом Карл Річардс розповідає, як емоції (часто штучні) заважають нам правильно керувати грошима та приймати ефективні рішення щодо фінансів.

В ній не буде складних формул та незрозумілих термінів, натомість буде багато про психологію інвестора та поведінкові помилки, які формують наше ставлення до грошей, і зокрема до інвестування та заробітку.

Автор вважає — правильні фінансові рішення залежать не від того, скільки коштів вони принесли, а від того, яка мета у конкретної людини, і навіщо їй загалом гроші. Адже капітал сам по собі нічого не дає, натомість він може вирішити індивідуальні задачі та побудувати саме таке життя, до якого прагне окрема людина. Адже якщо людина прагне свободи та вільного часу, а натомість витрачає весь цей час на заробляння грошей — це неправильне фінансове рішення.
Словом, це книжка, яка наштовхує на багато роздумів — не тільки про гроші та їхню роль в нашому житті, а й про те, навіщо взагалі їх заробляти.
Цитата:
«Більшості з нас потрібно хоча б трохи грошей, щоб відвоювати власний шматочок щастя. Так, гроші можуть послужити інструментом для досягнення щастя, але вони не підкажуть нам, що конкретно зробить нас щасливими. Все це означає, що спочатку кожному необхідно для себе вирішити, що ж саме зробить його щасливим, а вже потім приймати фінансові рішення в підтримку заявлених цілей. Якщо людині важливі почуття єднання з іншими і спільні прагнення, то, можливо, йому слід забути про великі гроші в приватному секторі і піти працювати в некомерційну організацію».
4

Любомир Остапів «Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей» (Yakaboo Publishing, 2020)

Один з найвідоміших в Україні фінансових консультантів — Любомир Остапів відповів на питання, яке турбує багатьох батьків — як виховувати дітей, щоб вони правильно поводилися з грошима та стали фінансово успішними. Ця книжка продовжує попередню — «Любов та бюджет», у якій Остапів писав про те, як вести домашню бухгалтерію у родині та не сваритися через гроші.

Щоб написати книжку «Малюк та бюджет», експерт поговорив з українськими батьками різного достатку, проаналізував багато курсів, книжок, мультиків та фільмів на тему грошей. Врешті вивів власні поради про те, коли і як починати говорити з дитиною про гроші, які настанови давати, як навчити її заощаджувати та інвестувати. Поради поділені на вікові категорії — від дошкільного віку, і аж до дорослого життя, коли у доньки чи сина з'являється власна родина.
Врешті вийшла інструкція про те, як навчити молодших членів родини обходитися з грошима, щоб вони отримували від цього користь та задоволення.
Цитата:
«Тема грошей чомусь за інтимністю на рівні з темою сексу. Після появи малюка хтось притримується версії по лелеку, який приносить дітей на світ. Однак лелека точно не приносить гроші! Потрібно попросити Святого Миколая з Дідом Морозом і Санта Клаусом, щоб і вони не носили. Психологи не рекомендують створювати «магію» в темі персональних фінансів. Адже дітям в дорослому житті потрібні раціональні рішення щодо цієї теми.

Отже, банкомат— це не чарівна фабрика створення грошей. Досить швидко настає момент, коли варто пояснити принцип його роботи. Трохи пізніше у дитини з'явиться картка, з якої вона самостійно зніме гроші в банкоматі. Конструкції на кшталт «виростеш— дізнаєшся» не рекомендую»
5

Сергій Мошенський «Більше ніж гроші. Фінансова історія людства» (видавництво «Самміт-книга», 2021 рік)

Інколи на гроші потрібно подивитися глобально і ніби зверху, щоб зрозуміти, який вплив вони мають на суспільство, і яку владу мають. Професор та доктор економічних наук Сергій Мошенський вирішив дослідити історію грошей: від їхньої появи у світі загалом, до їхнього впливу на історичні події у різних країнах. Вийшла потужна (майже 500 сторінок) епічна праця про фінансову історію людства та його ставлення до грошей у різних століттях. Аж до фінансової кризи 2008 року, адже більш пізні події осмислювати поки рано.

Ця книжка підійде тим, хто цікавиться фінансами та історією водночас, і хоче побачити взаємозв'язки між цими сферами та оцінити справжню потужність грошей як явища.
Цитата:
«Більше чотирьох тисяч років тому відбулося дещо, без чого неможливо собі уявити сучасну цивілізацію — виник кредит. Подобається нам це, чи ні, але на цьому з тих часів тримається світ. Створивши нові вікна економічних можливостей, кредит став радикальною інновацією, не менш важливою, ніж винахід колеса».
6

Алехандро Кремадес «Мистецтво фандрейзингу» («Фабула», 2019)

Рано чи пізно стартап або велика компанія стикається з необхідністю залучити інвестиції. І тут починається «найвеселіше»: де взяти інвестора, як презентувати йому свою компанію, скільки грошей просити, і в яку суму оцінювати свій бізнес?

Про все це — у книзі «Мистецтво фандрейзингу», яку написав один з провідних спеціалістів у цій сфері. Фактично, це покрокова інструкція, як залучати капітал: від створення пітч-презентації та роботи з венчурними фондами, до вибору інвестора та підготовки до перевірки ним вашого бізнесу.

Книжка стане у нагоді власникам бізнесу (як маленького, так і потужного), які замислюються про масштабування та залучення партнерів, але поняття не мають, з чого почати та як не наробити помилок.
Цитата:
«Презентуючи свій проєкт та займаючись будь-якою іншою діяльністю зі збирання коштів, підприємець має пам'ятати, що він рекламує не саму продукцію, а радше можливість вкласти в неї капітал. Однак це не означає, що слід повністю змінити формат проєкту й пожертвувати оригінальним задумом просто заради збирання коштів (хоча деяким підприємцям у разі необхідності доводиться вдаватися й до цього).

Залучити капітал буде значно легше, якщо підприємець вивчить своїх інвесторів так само досконало, як власну цільову аудиторію. Слід вивідати їхні страхи й наболілі питання, плани й цілі – і не лише ті, що пов'язані з фінансовими аспектами».
7

Бодо Шефер «Шлях до фінансової свободи. Bаш перший мільйон за сім років» («Видавництво Старого лева», 2018)

Ця книга може стати настільною для будь-якої людини: і не важливо, чи є у вас бізнес, скільки ви заробляєте, чи плануєте інвестувати, і чи маєте борги. Вона — про комплексний підхід до фінансів. А отже — починається з головного: як створити свою фінансову стратегію, усвідомити цілі та розробити план дій.

Бодо Шефер, якого називають «фінансовим Моцартом» — один з найвідоміших в Європі фінансових консультантів, письменник і мільярдер, тож у нього справді є чому повчитися у питаннях грошей, їх заробітку та витрачання. При цьому, книжка написана дуже простою мовою, без нагромадження термінів та складних підрахунків. Вона не навчить, під який відсоток варто відкривати депозит, але розповість про більш глибинні речі: чи потрібен вам цей депозит взагалі, і що ви отримаєте з його допомогою.
Словом, це так званий мастрід для тих, хто хоче підвищити власну фінансову грамотність.
Цитата:
«Звичайно, нерозумно було б вважати, що гроші вирішать всі проблеми. Але так само нерозумно вважати, що гроші не допоможуть вам познайомитися з цікавими людьми, відвідати чудові місця, розширити свої можливості і сконцентруватися на нових видах діяльності».
8

Бенджамін Ґрем «Розумний інвестор. Стратегія вартісного інвестування» («Наш формат», 2019)

Один з найвідоміших інвесторів на світі - Воррен Баффет - називав себе послідовником Бенджаміна Ґрема. Тож автора цієї книжки можна назвати справжнім гуру інвестування. І хоча він помер майже півстоліття тому, принципи інвестування, описані Ґремом, досі лишаються взірцем для усіх, хто хоче множити кошти різними способами інвестування.

Цінність цієї книжки в тому, що в ній — не тільки думки самого Бенджаміна Ґрема, а й коментарі журналіста Джейсона Цвейґа — він осучаснив книжку поясненнями та свіжими прикладами. Це виглядає так, ніби один сучасний експерт читає разом з вами книжку експерта минулого століття, і допомагає її зрозуміти.
Легко не буде, адже книжка написана для тих, хто вже має досвід інвестування, знається на специфічних термінах та глибоко цікавиться темою. Отже, для новачків вона не підійде, натомість може стати відкриттям для тих, хто хоче ще серйозніше розібратися в інвестуванні.
Цитата:
«За добрим давнім принципом, той, хто не хоче ризикувати, задовольнятиметься відносно скромним прибутком від своїх інвестицій. Саме на ньому грунтується загальноприйнята ідея інвестиційної діяльності: рівень прибутку, якого хоче досягти інвестор, певною мірою залежить від ступеня ризику, на який він готовий піти.

Але ми з цим не погоджуємося. Рівень дохідності, якого прагне інвестор, швидше, залежить від розумових зусиль, які він хоче і може докласти до виконання своїх завдань. Пасивний інвестор, який прагне зберегти вкладений капітал, витрачаючи на операції на фондовому ринку якомога менше сил і часу, отримує мінімальну дохідність. Натомість максимальний прибуток одержить прискіпливий і підприємливий інвестор, який застосує до реалізації своїх операцій максимум розумових здібностей і навичок».
9

Кріс Ґільбо «Пасивний заробіток. Як перетворити ідею на гроші за 27 днів» (Наш формат, 2019)

Ця книжка цікава передусім особистістю автора — він відвідав 193 країни до свого 35-річчя та займався різноманітними бізнесами: від імпорту кави до розробки сайтів.

Кріс переконаний: маючи ідею, можна перетворити її на гроші, незалежно від того, який у вас стартовий капітал, скільки часу ви маєте, чи працюєте десь на основній роботі, і так далі. Автор книжки «Пасивний заробіток» впевнений, що у кожної людини має бути кілька джерел доходу, щоб мати справжню свободу. Тож він розповідає, якими можуть бути ці джерела.

У книзі — поетапний 27-денний план, як перетворити ідею на джерело заробітку, а потім — детальне роз'яснення, що потрібно робити протягом наступних п'яти тижнів. Але звісно, жоден план не спрацює, якщо лише прочитати його і помріяти, а не втілювати в життя.
Цитата:
«Підробіток — це не тільки можливість отримати додаткові гроші. У сучасному світі, коли ідея лояльності компаній до своїх співробітників зникла без сліду, підробіток — це нова гарантія зайнятості. Це можливість вирішувати самому, як жити в цьому світі. Коли ви отримуєте гроші з різних джерел, то більше не залежите від примх одного роботодавця. Більше варіантів доходу означає більше можливостей. А більше можливостей — це значить більше свободи».
10

Бертон Мелкіл «Випадкова прогулянка по Волл-стріт. Найкращий посібник з інвестування для кожного» (КМ-букс, 2021)

Ще одна «біблія інвестування», написана ще у 1973 році, але з того часу перекладена на безліч мов та продана накладом у понад 1,5 млн примірників. Бертон Мелкіл закінчив Гарвард та отримав ступінь доктора економічних наук. Зараз Мелкілу 89 років, він написав кілька книжок, але «Випадкову прогулянку по Волл-стріт» вважають найвпливовішою книжкою про інвестування.

У «Випадковій прогулянці» автор випередив свій час, описавши нові (на той час) принципи інвестування, до яких спочатку навіть поставилися скептично. Але згодом багато інвесторів почали керуватися принципами саме Бертона Мелкіла. Це книжка про те, як скласти свій інвестиційний портфель, які види інвестування найбільш вигідні та як оцінювати їхню прибутковість. Не дарма навіть в українському перекладі книжка виходить вже не вперше — у новому накладі 2021 року її трохи доповнили та розширили.
До речі, якщо вам складно буде читати «Випадкову прогулянку по Волл-стріт», візьміться за «Десять головних правил для інвестора-початківця» того ж автора. Продовження свого бестселера Мелкіл написав для тих, хто «зовсім не розуміється в ринку цінних паперів та ненавидить цифри».
Цитата:
«Так само, як попередження про шкоду куріння на пачках сигарет не заважає курцям отруювати своє здоров'я, попередження про небезпеку інвестицій не може утримати спекулянтів від ризикованих вкладень грошей. Комісія з цінних паперів може попередити дурня, але не в змозі перешкодити йому розлучитися зі своїми грошима»
Акція до Дня заощаджень
Якщо ви розумієтеся на інвестиціях, то знаєте, наскільки важливо вигідно та надійно розміщувати депозити. Щороку Універсал банк, що входить до топ-5 банків за рейтингами надійності та дохідності вкладів, традиційно підтримує святкування Дня Заощаджень. Цього року Універсал банк пропонує усім охочим прийняти участь у Акції, яка дасть можливість протягом 2,5 місяців розміщувати вклади з додатковою дохідністю, а також взяти участь у розіграші топового смартфону! Тож вкладаймо гроші з вигодою у всесвітній День заощаджень!
Акція триватиме з 18 жовтня по 31 грудня 2021 року!
До Дня заощаджень Універсал банк дає клієнтам можливість розміщувати кошти на депозитах з додатковою вигодою.
Грошові подарунки 500 або 1000 гривень
Якщо у вас є намір розмістити на депозит великі суми, то ви отримаєте додаткові подарунки. Новий вкладник, що відкриває депозит на суму від 100 000 грн. та строк від 6 місяців окрім додаткових +0,25% дохідності до ставки отримує 500 грн! А у разі відкриття депозиту на суму понад 200 000 грн. та строк від 6 місяців вкладник гарантовано отримує +0,25% до ставки за депозитом та 1000 грн. у подарунок!
*Розмістити строковий депозит необхідно в період з 18 жовтня по 31 грудня.
Додаткові бонуси до процентної ставки
Існуючі вкладники Універсал Банку впродовж строку дії Акції мають можливість поповнити свій депозит на суму, що дорівнює чи перевищує 20% вкладу та гарантовано отримати додаткові +0,5 % до поточної ставки.

У той же час нові вкладники, що відкриють Строковий депозит на будь-яку суму, гарантовано отримають від Універсал банку додаткові +0,25% дохідності до ставки за депозитом.
*Розмістити вклад потрібно на строк від 6 місяців у період від 18 жовтня по 31 грудня. Сума вкладу має бути не меншою за 1 тис. гривень.
Розігруємо IPhone 12 до Дня заощаджень!
Окрім додаткової дохідності Універсал банк розігрує серед клієнтів топові смартфони IPhone 12

Нові та існуючі вкладники, що відкриють або поповнять в Універсал банку депозит на суму від 10 000 грн. гарантовано отримають додаткові +0,25% дохідності до ставки за депозитом та візьмуть участь у розіграші IPhone 12.

У свою чергу існуючі клієнти, що скористаються реферальною програмою та приведуть друзів, що відкриють депозит на суму від 25 000 грн., також автоматично стають учасниками розіграшу топового сматфону.
Для того щоб скористатися реферального програмою перейдіть в чат-бот в Telegram або Viber , авторизуйтесь і виберіть "Отримати 100 гривень". Детальніше про Реферальну програму тут.

Оформити вклад та отримати консультацію також можна, скориставшись чат ботами Універсал Банку у Viber або Telegram!
Партнерський спецпроєкт
Універсал Банк та «Мінфіну»

© 2008-2020 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту «Мінфін»